Connect with us

Novosti

Završio se Festival BIG Arhitektura Ljubljana

Objavljeno

on

Festival BIG Arhitektura Ljubljana završio je 16.5.2024. dodjelom nagrada BIG SEE Grand Prix u prostoru L56. Događaj je privukao više od 2.000 posjetitelja i okupio vodeće stručnjake iz arhitekture i unutarnjeg dizajna, inženjere, urbaniste, kao i donositelje odluka, investitore i studente arhitekture iz jugoistočne Europe (SEE) i šire na jednom mjestu. Na završnoj gala večeri proglašeni su dobitnici 13 nagrada BIG SEE Grand Prix u dvije kategorije.

Živahan festivalski program i ceremonija dodjele nagrada BIG SEE Grand Prix

U srijedu i četvrtak, prostor L56 u Šiški bio je ispunjen ljubiteljima arhitekture i dizajna, koji su mogli slušati domaće i strane stručnjake na predavanjima, konferencijama i okruglim stolovima. Posjetitelji su mogli prošetati Sajmom inovacija, gdje se predstavilo više od 70 kreatora. Festival BIG Arhitektura Ljubljana također je ponudio izvrsnu priliku za uspostavljanje kontakata i razvijanje ideja u opuštenoj atmosferi. Vrhunac događaja bila je jučerašnja ceremonija dodjele nagrada BIG SEE Grand Prix u kategorijama arhitekture i interijera, koje su dodijeljene 13 kreatora.

BIG SEE GRAND PRIX AWARDS – Popis dobitnika s objašnjenjima

ŽIRI

Adrianus Kil, RO&AD Architecten; Nizozemska
Arnaud Lacoste, Lode architecture; Francuska
Carlos Arnaiz, Caza, Surba; USA
Dominic Kacinskas and Amin Taha, Workgroup; UK
Einar Jarmund, Einar Jarmund & Co AS Arkitekter MNAL; Norveška
Emmi Keskisarja, EETJ; Finska
Fernando Rodriguez, FRPO; Španjolska
Hervé Potin, Guinée*Potin Architectes; Francuska
Joakim Dørum, Green Advisers; Norveška
Juergen Mayer H, J. MAYER H. und Partner, Architekten MBB; Njemačka Kentaro Takeguchi, Alphaville Architects, Japan
Klaudia Cacic, WOCAA; Njemačka
Nicolas Ziesel, KOZ architectes; Francuska
Paul Robbrecht, Robbrecht en Daem architecten, Belgija
Teemu Pirinen, Pirinen & Salo; Finska
Ulla Alberts, Murman Arkitekter; Švedska

natječaj i didjela nagrada na BIG SEE u Ljubljani
Dodjela nagrada BIG SEE Grand Prix / Foto: bigsee.eu

LISTA POBJEDNIKA

  1. Arhitektura: Obrazovna ustanova – Dječji vrtić u Vilniusu
  2. Arhitektura: Višestambena zgrada – EKKO – Bordeaux
  3. Arhitektura: Obiteljska zgrada – Prenamjena staje WET
  4. Arhitektura: Industrijski objekt i poslovni prostor – Tvornica „Lisbon“
  5. Arhitektura: Javni, poslovni, kulturni i infrastrukturni objekti – Piramida u Tirani
  6. Arhitektura: Rekreacijski & sportski sadržaj – Sportsko rekreacijski centar za obitelj “Lungau Arena”
  7. Arhitektura: Javni / otvoreni prostor i krajolik – Park „Benjakitti“
  8. Arhitektura: Objekt u turizmu – Planinarsko sklonište „Santnerpass 2.734 m“
  9. Interijer: Maloprodaja – Tasemaloprodajni objekt
  10. Interijer: Ugostiteljstvo – „AFTR“ bistro
  11. Interijer: Poslovni prostor – RIVA DIVA
  12. Interijer: Javni prostor – Dječja poliklinika „Salvea“
  13. Interijer: Stambena jedinica – Renovacija stana 45°

OPRAVDANOST NAGRAĐENIH PROJEKATA

Arhitektura Obrazovne ustanove

  1. Dječji vrtić u Vilniusu, Litva

Arhitekta
NG architects
Mjesto
Vilnius, Litva
Fotografija
Norbert Tukaj

Privatni dječji vrtić bitna je komponenta razvoja “Uogu slenis”, smještenog u baltičkoj šumi. Dizajniran da njeguje dječju znatiželju i poštovanje prirode, njegova dinamična struktura nalazi se usred obrazovnih i javnih zgrada.

Vrtic u Vilniusu Litvanija foto norbert tukaj
Vrtić u Vilniusu / Foto: Norbert Tukaj

Tamna vanjska strana je u kontrastu s bujnom okolinom, dok visoki prozori pružaju impresivan pogled. Unutra, sigurno unutarnje dvorište, obloženo lokalnim drvom, nudi udoban prostor za igru. Sa sedam učionica, uključujući dvije za vrlo malu djecu, privatnost i mirni prostori za učenje su prioritet. Dok ga odrasli vide kao jednostavan šesterokut, za djecu je to čarobno mjesto za rast i radost. Sve u svemu, dječji vrtić pruža ugodno i poticajno okruženje za učenje, rast i istraživanje djece.

Arhitektura Višestambena zgrada

  1. EKKO – Bordeaux

Arhitekta
Duncan Lewis – Scape Architecture; Duncan Lewis, Brigitte Cany Lewis
Mjesto
Bordeaux, Francuska
Fotografija
Duncan Lewis, Drone 33

Smješten na desnoj obali rijeke Garonne, Ekko Residence se sastoji od zgrade sa četrdeset i devet apartmana u rasponu od T1 do T5, koji pokrivaju stambenu površinu od 3.260 m2. Korišteni materijali uključuju različite prirodne materijale kao što su drvo, beton od konoplje i terakota. Ovi ekološki elementi pridonose smanjenju ljetnih temperatura u gradu. Suvremena reinterpretacija urbanog krajolika Bordeauxa očita je u izboru svijetlih tonova i mineralnog izgleda.

EKKO bordeaux foto duncan lewis drone 33
EKKO – Bordeaux / Foto: Duncan Lewis, Drone 33

Krov, obložen bijelim glaziranim ravnim pločama, reflektira dnevnu svjetlost, smanjujući nakupljanje topline u zgradi tijekom ljeta. Ventilirane obloge na pročeljima, dizajnirane u skladu s pločicama, zadovoljavaju najviše tehničke standarde i besprijekorno se uklapaju u zelenilo trodimenzionalnog vrta. Ova kombinacija minerala i vegetacije definira prepoznatljiv karakter ovog impresivnog projekta. Prostirući se na parceli od 1.800 m2, rezidencija nudi pedeset stambenih jedinica u izgrađenom volumenu od 15.000 m3, zajedno sa zajedničkim vanjskim prostorom u tri dimenzije ukupne površine 6.635 m3. Ovaj prostrani prostor služi kao velika zajednička prostorija, s lebdećim stablima na svakoj od pet razina. Pripada svim korisnicima prostora, pri čemu svaki stanar upravlja svojim prostorom za rad, blagovanje ili odmor.

Ovaj inovativni dizajn rješava problem urbane gustoće i ublažava klimu, optimizirajući svjetlo, vjetar, sunce i svjež zrak kako bi se osiguralo ugodno životno okruženje. Postoje sličnosti s hladnim staklenikom Estufa Fia u Lisabonu, Portugal. Više od zimskog vrta, on služi kao životni prostor koji se prilagođava promjeni godišnjih doba, oplemenjujući unutarnje prostore apartmana i potičući dublju povezanost s prirodom. Utjelovljuje senzualnu ideju koja nadilazi puku estetiku ili ideologiju baštine, uključujući taktilna iskustva i aromatične užitke. Gradeći s prirodom, projekt ima za cilj ponovno povezati čovječanstvo s njegovim okolišem, promičući sklad između ljudi i njihovog okoliša.

Arhitektura Obiteljska zgrada

  1. Prenamjena staje „WET“

Arhitekta
spado architects
Mjesto
Austrija
Fotografija
Kurt Kuball

Pomoćna zgrada u obliku staje, nastala u 19. stoljeću, razvila se i proširila po Gornjoj i Donjoj Koruškoj. Tip građevine evoluirao je od konstrukcije od balvana postavljene na zidove od prirodnog kamena, preko konstrukcije od stupova i greda i raznih iteracija, do današnjeg uobičajenog štala za stupove. Koruška tradicijska štala zbog promjenjivih potreba više nije funkcionalan tip građevine. Međutim, budući da su te staje građene desetljećima, raširene su po selima, zajednicama i krajolicima. Često više ne služe svojoj namjeni, stoje prazni i s vremenom propadaju.

prenamjena stale vet foto kurt kuball
Prenamjena štale “Wet” / Foto: Kurt Kuball

Ova staja na stupovima je sačuvana, a novi stambeni prostor umetnut je u postojeći volumen kao ‘kuća u kući’. Značajna prednost za novi stambeni prostor je što su pod, konstruktivno učinkovit krov i zaštita od sunca već postavljeni. Unutarnji i vanjski prostori stvoreni su bez oštre granične linije. Umetanjem nove drvene zgrade u oblik stare staje stvaraju se višedimenzionalni prostori.

Arhitektura Industrijski objekt i poslovni prostor

  1. Tvornica „Lisbon“

Arhitekta
Julian Breinersdorfer Architekten, José Baganha Arquitectos, Angela Maurice Arquitectos
Mjesto
Lisabon, Portugal
Fotografija
Francisco Nogueira

„Lisbon“, vojna tvornica iz 1973., pretvorena je u inovacijsku četvrt na pročelju lisabonske luke. Izvorno dizajnirana za strojeve za izradu rezanaca, zgrada duga 200 metara i široka 11 metara kreativno se bavi hitnom cirkulacijom bez betonskih jezgri. Vanjske lagane staze i stepenice pletu se oko povijesnih silosa i zrcalnih okana dizala, smanjujući strukturni utjecaj na minimum. Vrpčasta cirkulacija povezuje program tvornice: uredske prostore, prostore za događanja, restorane i javnu krovnu terasu od 2000 m2.

fabrika lisbon foto francisco nogueira
Tvornica “Lisbon” / Foto: Francisco Nogueira

Odvažna arhitektura s poštovanjem se prilagođava svom kontekstu; stari materijali suprotstavljeni su modernim elementima kao što su beton, čelik, staklo i drvo. Glavne intervencije ocrtane su bijelim čeličnim linijama, ostavljajući povijesnu zgradu netaknutom i dodajući karakter adaptivnoj ponovnoj uporabi. Tehničke instalacije prilagođavaju zgradu suvremenim potrebama, s biljkama i drvenim elementima koji ublažavaju industrijski dojam.

Arhitektura Javni, poslovni, kulturni i infrastrukturni objekti

  1. Piramida u Tirani

Arhitekta
MVRDV, Co-architect: iRI Architects
Mjesto
Tirana, Albanija
Fotografija
Ossip van Duivenbode

U srcu glavnog grada Albanije, nova vrsta kulturnog centra otvorila je svoja vrata javnosti. Piramida u Tirani, izvorno izgrađena kao muzej za komunističkog diktatora Envera Hoxhu, doživjela je dramatičnu transformaciju od strane MVRDV. Betonska konstrukcija je preuređena, sa stepenicama koje se uzdižu uz njezine nagnute strane, omogućujući ljudima svih dobi da se popnu na vrh zgrade.

Piramida u Tirani foto ossip van duivenbode
Piramida u Tirani / Foto: Ossip van Duivenbode

Atrij i njegova okolina su zeleni i otvoreni, stvarajući prostor dobrodošlice. Malo selo s kafićima, studijima, radionicama i učionicama, koje koristi neprofitna obrazovna ustanova TUMO Tirana, gdje albanska omladina može besplatno učiti razne tehnološke predmete, prožima cijelo mjesto, unutar i izvan same piramide.

Očekuje se da će piramida postati novo središte kulturnog života Tirane i platforma za napredak nove generacije.

Arhitektura Rekreacijski i sportski objekti

  1. Sportsko rekreacijski centar za obitelj “Lungau Arena”

Arhitekta
LP architektur; Tom Lechner, Ulrich Bayr, Jakob Pöttler
Mjesto
St. Michael im Lungau, Austrija
Fotografija
Markus Rohrbacher

U novoizgrađenom sportsko-obiteljskom i rekreacijskom centru uz nogometna igrališta s prirodnom i umjetnom travom uvedena je i dodatna sportska ponuda, uključujući sadržaje za sportove poput tenisa, odbojke na pijesku i klizanja. Dvije strateški pozicionirane zgrade naglašavaju važnost javne namjene centra, s tribinom koja služi kao žarišna točka nakon dolaska, a iza nje je višenamjenska dvorana. Orijentirane u smjeru sjever-jug, ove zgrade maksimiziraju prostor za igru i trening oko sebe.

lungau arena foto markus rohrbacher
Sportsko rekreacijski centar za obitelj “Lungau Arena”/ Foto: Markus Rohrbacher

Prostrano stubište vodi do povišene tribine, s pripadajućim sadržajima kao što su multifunkcionalna soba i kantina dizajnirana da bude otvorena i transparentna. Svlačionice i pomoćni prostori nalaze se ispod, s međusobno povezanim građevinskim volumenima koji olakšavaju lak pristup okolnim sportskim objektima. Višenamjenska dvorana, dizajnirana za svestranost, uključuje materijale i konstrukcije inspirirane tradicionalnom lokalnom arhitekturom, s fokusom na drvenu konstrukciju prilagođenu suvremenim potrebama.

Arhitektura Javni / otvoreni prostor i krajolik

  1. Park „Benjakitti“

Arhitekta
Arsomsilp Community and Environmental Architect, Turenscape (Design consultant)
Mjesto
Bangkok, Tajland
Fotografija
Srirath Somsawat

Benjakitti Park, urbana oaza u Bangkoku, nastao je od nekadašnje tvornice duhana. Prostire se na 720.000 četvornih metara i služi kao obrazovni centar o ekologiji, hidrologiji i okolišu. Ova inicijativa zadržava 128.000 m3 kišnice, stvarajući 1.600 m3 čiste vode dnevno. Rješavanje poplava i suša prirodnim rješenjima djeluje kao ‘spužva’, koristeći bioremedijaciju za pročišćavanje. Park njeguje stanište divljih životinja, gdje raste 360 vrsta drveća i pretvara močvaru u bogat ekosustav. Uključuje održive tehnike, ponovnu upotrebu materijala i prenamjenu tvorničkih zgrada za muzeje i sportske centre. Dostupan svima, to je utočište u Bangkoku koje njeguje raznoliko iskustvo usmjereno na prirodu – učionica bioraznolikosti za gradske stanovnike.

benjakitti park srirath somsawat
Park “Benjakitti” / Foto: Srirath Somsawat

Arhitektura Objekt u turizmu

  1. Planinarsko sklonište „Santnerpass 2.734 m“

Arhitekta
Senoner Tammerle Architects
Mjesto
Italija
Fotografija
Lukas Schaller, Faban Dalpiaz

Novo planinarsko sklonište “Santnerpass” nalazi se ispod vrha “Rosengarten” (2.981 metar) na planinskom masivu “Rosengarten” u zapadnim Dolomitima Južnog Tirola na nadmorskoj visini od 2.734 metra. Smješteno izravno na “Laurinswand”, koji se strmo spušta prema “Tiersertal” na zapadu, sklonište se nalazi na tzv. “Santnerpassu”. Izvorno izgrađen 1950-ih, sada se rekonstruirao od 2021. do 2023. godine. Podsjećajući na kulu od karata, sa statički potpornim i zaštitnim strmim krovnim plohama, zgrada je istaknuta na ovom mjestu.

planinsko skloniste santnerpass 2.734 m foto lukas schaller i faban dalpiaz
Planinsko sklonište “Santnerpass 2.734m” / Foto: Lukas Schaller i Faban Dalpiaz

Arhaični trokutasti oblik, usred visokog alpskog okoliša, proizašao je iz pragmatičnih razmatranja strukturalne stabilnosti i zaštite od vremenskih uvjeta, izdvajajući se od proizvoljnih arhitektonskih dizajna. Kompaktan raspored spavaćih soba na gornjim katovima rezultirao je uskom osi trokutaste strukture drvenog okvira koja se proteže kroz gostinjski salon u prizemlju. Pocinčani lim školjke mijenja boju iz narančaste u žutu pri zalasku sunca, odražavajući nijanse stijene. Sljedeće jutro, sklonište odražava boje plavog neba. Sklonište se nastoji uklopiti u krajolik, odražavajući njegovo raspoloženje. Nadamo se da će kuću zagrliti planina.

Interijer Maloprodaja

  1. „Tase“ maloprodajni objekt

Autor projekta interijera
BYRID Architecture; Ridi Milo
Lokacija
Tirana, Albanija
Fotografija
Leonit Ibrahimi

Projekt „Industrial Fusion“ ima za cilj transformirati tradicionalni maloprodajni prostor automobilskih dijelova u impresivno i privlačno iskustvo. Odstupajući od konvencionalnog modela distribucije, fokus se pomaknuo na stvaranje okruženja koje ne samo da prikazuje automobilske dijelove, već i slavi bit industrije ležajeva kroz ugradnju kružnih elemenata i industrijske estetike. Predstavljamo vam budućnost maloprodajnog dizajna, gdje trgovine autodijelova nadilaze puku distribuciju proizvoda i razvijaju se u prožimajuća iskustva.

tase maloprodajni objekt foto leonit ibrahimi
“Tase” maloprodajni objekt / Foto: Leonit Ibrahimi

Projekt „Industrial Fusion“ inovativan je pristup dizajnu prodajnog prostora, posebno prilagođen industriji automobilskih dijelova. Središnja tema ovog projekta je integracija industrijskog stila s karakterističnim kružnim elementima inspiriranim industrijom ležajeva. Koncept dizajna vrti se oko stvaranja industrijske atmosfere koja se besprijekorno stapa s temom automobila.

Razmislite o sirovim materijalima, izloženim strukturama i utilitarističkoj estetici koja odražava robusnu prirodu automobilskih komponenti. Ugradnja kružnih elemenata inspiriranih ležajevima ne samo da odaje počast industriji, već i dodaje prostoru dinamičnu i vizualno privlačnu dimenziju. Raspored prodajnog prostora pažljivo je planiran kako bi se potaklo istraživanje i otkrivanje. Sirovi i autentični materijali dominiraju unutarnjom paletom, sa zidovima od mikrocementa, starim rustikalnim čelikom i obnovljenim drvom koji čine pozadinu.

Korištenje kružnih uzoraka na stropu, rasvjetnim tijelima i natpisima pojačava temu. Kombinacija industrijskih tekstura i završnih obrada nadahnutih automobilima stvara kohezivno i vizualno stimulativno okruženje. Dizajn također stavlja snažan naglasak na održivost. Reciklirani materijali, energetski učinkovita rasvjeta i ekološki prihvatljivi izlozi proizvoda doprinose maloprodajnom prostoru koji je u skladu sa suvremenim vrijednostima i privlači ekološki osviještene potrošače.

Zaključno, ovaj projekt predviđa novu eru za maloprodaju autodijelova, gdje trgovine nadilaze svoju tradicionalnu ulogu i postaju središta doživljaja. Kombinirajući industrijsku estetiku, kružne elemente inspirirane ležajevima i fokus na angažman kupaca, ovi prostori redefiniraju krajolik maloprodaje i postavljaju pozornicu za dinamičnu i zadivljujuću budućnost.

Interijer Ugostiteljstvo

  1. „AFTR“ bistro

Autor projekta interijera
Plusminus30
Mjesto
Ljubljana, Slovenija
Fotografija
Miran Kambič

Bistro Aftr nalazi se u Nazorjevoj ulici u Ljubljani. Naš je zadatak bio transformirati interijer postojećeg restorana s Michelinovom zvjezdicom u bistro. Osnovna ideja bila je transformirati interijer ozbiljnog restorana u opušteniji i mladenački ambijent.

Posebnost obnove je ponovna uporaba gotovo cijele opreme uz zadržavanje glavnog fokusa na hranu. Tako je nastao koncept „frieze design“ gdje smo postigli željenu promjenu tako da smo sve bojali monokromatski. Mjesto se pretvara iz bistroa tijekom dana u opuštenije večernje okruženje s DJ-em.

aftr bistro foto miran kambic
“AFTR” bistro / Foto: Miran Kambič

Prostor je podijeljen u tri dijela, a za glavnu promjenu ambijenta odabrane su tri boje: glavni dio u plavoj, dva manja separea u ružičastoj te stražnji dio u zelenoj. Jedinstvena značajka prostora su originalni grafiti i neonska reklama na krajnjem križnom zidu (kreirao umjetnik Leon Zuodar).

Interijer Poslovni prostor

  1. RIVA DIVA

Autor projekta interijera
LOVE architecture and urbanism
Mjesto
Beč, Austrija
Fotografija
Sara Sera

Konzervativno, sjajno, staromodno, ali vrlo dobro održavano: ovo opisuje prostorije za sastanke poznate austrijske banke. Drugim riječima, tipičan izvršni kat. Tada je CMTA preuzeo prostor. Dinamičan tim trgovaca obveznicama s osvježavajućim pristupom korporativnoj kulturi, zajedništvu, komunikaciji, digitalnom radu, spajanju posla i života te prijenosu znanja.

riva diva foto sara sera
RIVA DIVA/ Foto: Sara Sera

I upravo takav treba biti novi radni prostor: svijetlo, prijateljsko, dinamično mjesto puno energije i stavova koji potvrđuju život. Otvoren, interaktivan patchwork nadređenih osobnih modula koji se mogu fleksibilno, slobodno i razigrano međusobno povezivati i mijenjati. Drugim riječima, umjesto tradicionalnog uredskog rješenja, ovo je više igralište za meku upotrebu promjenjivih objekata i prostornih zona. Postojeći elementi od mahagonija u centru ureda bili su inspirativni.

Jedna stvar bila je jasna od početka: oni su bili previše vrijedni da bismo ih se odrekli! Tako su divne površine od mahagonija tvrtke Riva bile inspiracija za novi dizajn. Kombinaciju prilično konzervativnog, ali super elegantnog mahagonija s modernim oblicima, bojama i materijalima koji definiraju stil, smatrali smo seksi! Zatim smo dodali dašak jadranskog osjećaja. Tako danas, prilično neutralna, svijetla soba formira scenu za funkcionalne, kao i razigrane objekte punog karaktera.

Interijer Javni prostor

  1. Dječja poliklinika „Salvea“

Autor projekta interijera
ARHITEKTONSKI ATELIER HRŽIĆ
Andrea Hržić Šesnić
Ana-Marija Rem Šebek
Mjesto
Zagreb, Hrvatska
Fotografija
Marko Mihaljević

Dječja poliklinika, koja se nalazi u prizemlju kompleksa mješovite namjene, ima centralno dizajniran glavni ulaz i unutarnji raspored fokusiran na osnovnu uslužnu oblast. Recepcija je direktno dostupna s ulaza, okružena čekaonicama koje vode do prirodno osvijetljenih klinika i glavnih prostora kroz kružni tok.

djecja poliklinika salveal foto marko mihaljevic
Djecja poliklinika “Salveal”/ Foto: Marko MihaljeviĆ

Dizajn naglašava osvjetljenje svih unutarnjih prostora koji se koriste za čekanje, sjedenje i igru. Drvo breze dominira hodnikom, korišteno za svu stolariju i staklene pregrade, s tkanim vinilnim podovima u neutralnoj boji i razigranim naglascima boja u prostorima namijenjenim za boravak i igru. Zid čekaonice služi kao slagalica za djecu. Prostorije za pregled imaju ugrađene ormare u različitim bojama napravljene od perforiranog metala, koji služe kao nova platforma za interakciju djece, gdje se mogu prikazati dječji crteži i poruke pacijenata. Svi ugrađeni elementi su edukativni, interaktivni i prilagodljivi. Recepcija je dizajnirana kao portal dobrodošlice. Poliklinika se može pohvaliti organskim oblicima, razigranim i interaktivnim okruženjem te promijenjenim, šarenim dizajnom.

Interijer Stambena jedinica

  1. Renovacija stana 45°

Autor projekta interijera
Ona i Ona Architecture and Design
Mjesto
Nicosia, Cipar
Fotografija
Charis Solomou

renovacija stana 45° foto charis solomou
Renovacija stana 45/ Foto: Charis Solomou

Sa projektom renoviranja stana 45°, cilj je bio stvoriti udoban i jedinstven stan maksimiziranjem njegove površine, što rezultira funkcionalnim prostorom prilagođenim svakodnevnim potrebama klijenta. Kako bi se optimizirao unutarnji prostor i uveo otvoreni ugaoni balkon, društvene površine su ponovno poravnate za 45° u odnosu na prvotnu poziciju, stvarajući fluidnost između dnevnog boravka, kuhinje i vanjskog prostora. Ostava-praonica je dodana, odvajajući privatne i društvene prostore. Privatni prostori su preuređeni u prostranu, funkcionalnu spavaću sobu s vlastitom kupaonicom, dok su dvije manje spavaće sobe i mali balkon ostali na svojim prvotnim pozicijama. Očuvanje originalnih betonskih elemenata i dodavanje drvenih panela obogatili su materijalnost stana i skrivene skladišne prostore. Boja kuhinje se proteže na zidne obloge, zamagljujući funkcionalne podjele, dok dijagonalna geometrija police za knjige spaja dva pravca tlocrta, stari i novi, pod kutom od 45°. Rezultat je moderan, ali privlačan prostor koji ispunjava želje klijenta.

Popularno