Connect with us

Energetska efikasnost

Biomasa kao proizvođač energije, sirovina i kisika

Objavljeno

on

Biomasa obuhvata organski materijal kao što su drvo, biljni ostaci i otpadna organska materija, a njena upotreba doprinosi smanjenju zavisnosti od fosilnih goriva.

Biljke su veliki apsorberi sunčeve energije koji je pretvaraju u druge oblike, pa se kao takva skladišti i koristi, kao energija, kao sirovina u raznim industrijama ili kao hrana. Poznato je da je priroda vršila selekciju biljaka, u dugoj povijesti zemljine kore očuvale su se one vrste koje su bile najsposobnije za život. Ali tada je čovjek za svoje potrebe promijenio neka svojstva određenog broja biljaka koje su služile njegovim potrebama, a prije svega ishrani.

Postavlja se pitanje mogu li se svojstva i drugih biljaka poboljšati kako bi bile korisnije s točke interesa sadržane u temi o kojoj se raspravlja. Odgovor je nedvojbeno pozitivan. Potrebno je popisati i klasificirati ne samo sve biljke već i njihova svojstva koja bi trebala biti podložna genetskim promjenama. Dakle, na ovom području temeljni posao tek treba obaviti prije izrade prijedloga za donošenje određene politike, no to ne znači da taj posao treba i dalje ostaviti po strani. Naprotiv, potrebno je požuriti zbog kašnjenja.

Biomasa kao imperativ današnjice

Ova, kao i prethodne generacije, a vjerojatno još poneka, koristit će se isključivo za razvoj gospodarstva, poznatih rudnih bogatstava i energetskih izvora. Njihova se iscrpljenost više-manje nazire, samo je duljina njegova života različita. Postavlja se pitanje imaju li generacije koje obilato koriste prirodne resurse, a postupno ih iscrpljuju i osiromašuju, moralnu obvezu raditi na povećanju njegovih potencijala tamo gdje je to moguće.

Proširenje biljnog pokrova na sva područja koja se ne koriste za proizvodnju hrane i njegovo svrhovito unaprjeđenje daje pogodnu priliku za to. Ako je odgovor na pitanje bio pozitivan, tj. ako ti naraštaji ne trebaju predati zemlju osušenih pustara budućnosti, onda bi se to moglo postići npr. pedesetogodišnjim ili stogodišnjim programom osvajanja šumskih područja i goleti, tj. oplemenjivanjem sastava biomase. U ispunjavanju takvog duga prema budućim generacijama sudjelovale bi tri generacije koje koriste resurse prirode.

Pravilna obrada, skladištenje i transport biomase su ključni za efikasnu i održivu upotrebu, zahtevajući odgovarajuću infrastrukturu. Kroz istraživanje i razvoj, biomasa ima potencijal da postane još važniji resurs u globalnom naporu za čistiju i održiviju energetsku budućnost. Ekonomske i biološke studije trebale bi pokazati u koje bi svrhe te biljke mogle poslužiti, a zatim bi se ustrajno i opsežno radilo na poboljšanju njihovih svojstava, kao što je to bio slučaj s kukuruzom, pšenicom i drugima, kojima je višestruko povećana plodnost.

U principu, ciljevi mogu biti sljedeći:

  • Biljke apsorbiraju energiju sunca i pohranjuju je u obliku spojeva koji se mogu koristiti u energetske svrhe – proizvodnju biomase.

Svojstva pojedinih biljaka selekcijom prilagoditi toj potrebi;

  • Spojevi koji nastaju u biljkama nalaze se u obitelji ili su zamijenjeni onima koji su na zemlji kroz dugu povijest stvaranja i skladištenja u obliku spojeva ugljena i ugljika. Mogu poslužiti ne samo u energetske svrhe, već i kao vrijedne sirovine u granama industrije, kemijskoj, celulozno-papirnoj, farmaceutskoj itd.
  • Biljke su također iznimno važne za poboljšanje vodnog režima u slivovima. Biljni pokrov zadržava vodu i tako obogaćuje vodotoke u sezoni s malo oborina;
  • Biljke su nezamjenjivi proizvođači kisika koji je neophodan za život. Čovjek nizom svrhovitih radnji remeti sastav zraka, prije svega povećava ugljične i sumporne spojeve. Snaga tvornice kisika oplemenit će taj sastav i donekle ga zaštititi od spomenutih štetnih produkata ljudskog djelovanja.

Energija vjetra i toplina iz zemljine utrobe u našoj zemlji mogu biti samo lokalnog značaja, ali postoje uvjeti da i u tom obimu mogu zamijeniti druge izvore energije. Biomasa i njeno uvođenje u energetski miks može doprineti postizanju ciljeva smanjenja emisija ugljenika i prelaska na obnovljive izvore energije.

Potrebno je razviti rad na utvrđivanju, upoznavanju potencijala i tehnologije njihova korištenja. Biomasa može koristiti lokalnim zajednicama jer se sirovine često mogu pronaći u okruženju, podstičući zapošljavanje i ekonomski rast.

Autor teksta: prof. dr Dragan Škobalj

Popularno