Connect with us

Novosti

Dodijeljene godišnje nagrade za zelenu gradnju

Objavljeno

on

Hrvatski savjet za zelenu gradnju u suradnji s HUPFAS-om organizirao je tradicionalnu Zelenu ljetnu radionicu koja se održala 3. srpnja 2024. godine, u okviru koje je tradicionalno okupio veliki broj članova i partnera GBC-a u MATIS ABSOLUT LOUNGE u Zagrebu.

Za više od 70 sudionika organizatori su pripremili zanimljivu radionicu na temu energetske obnove zgrada te su Hrvatski savjet za zelenu gradnju i HUPFAS dodijelili godišnje nagrade za zelenu gradnju i održivo izgrađeni okoliš. Nagrade su izraz priznanja osobama, ustanovama i projektima koji su značajno doprinijeli unapređenju kvalitete gradnje i života u zgradama kao i održivom gospodarstvu u protekloj godini.

Godišnje nagrade za zelenu gradnju najboljim projektima, instituciji i osobi godine

  • nagrade se tradicionalno dodjeljuju projektima, ustanovama i osobama koji su se istaknuli na području zelene gradnje i održivo izgrađenog okoliša u prethodnoj godini
  • svečanost se održava tradicionalno od 2016. godine
  • u žiriju 11 je uglednih stručnjaka na području održive gradnje i okoliša

„Mi i kroz ove nagrade želimo naglasiti važnost održive gradnje u postizanju klimatskih ciljeva i u borbi protiv klimatskih promjena. Dekarbonizaciju zgrada nećemo postići ako ne uključimo sve dionike, od svih sudionika u građevinskom sektoru, obrazovnog sektora, industrije, vlasti na svim razina, investitore, nevladine udruge, mlade – jer to je iznimno kompleksan i dugotrajan proces, ali je ciljeve u konačnici moguće postići. Upravo su ove nagrade naš doprinos tom cilju, jer svaki kvalitetan projekt i napor je važan i može biti inspiracija drugima. Zato još jednom zahvaljujem svim dobitnicima i vjerujem da će potaknuti mnoge da učine naše zgrade i naš okoliš boljim za život,“

istaknula je Vlasta Zanki, predsjednica stručnog povjerenstva i predsjednica upravnog odbora Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju čestitajući svim dobitnicima.

„Zahvaljujemo svima koji su se prijavili i onima koji su ove godine nagrađeni te tako dali doprinos boljoj kulturi života i razvoju našeg društva. Mi kao udruga koja okuplja proizvođače građevinskih materijala za toplinsku izolaciju zgrada dokazujmo da je uloga industrije u ovom procesu dekarbonizacije bitna i da imamo potrebne tehnologije i rješenja ali i stručnost koja je potrebna za kreiranje politika koje moraju biti podloga za kvalitetne promjene u zgradarstvu“,

istaknuo je Igor Kemenović, predsjednik HUPFAS-a.

Stručno povjerenstvo je dodijelilo nagrade u 6 kategorija:

Građevinom godine – novogradnja proglašen je Hotel Materra, koji se prekrasno uklapa u prirodni okoliš slavonskih polja, a interijer hotela reflektira predanost prirodi i zemlji. Inspiriran je prirodnom i kulturnom baštinom Osječko-baranjske županije, koristeći prirodne materijale karakteristične za slavonsko podneblje. Hotel je primjer održivosti s brojnim ekološkim značajkama, a hotel je zahvaljujući obnovljivim izvorima energije gotovo samoodrživ. Nagradu je preuzela Nina Dumančić, glavna direktorica, investitora ŽITO grupe a uručio ju je prof.dr.sc. Bojan Baletić, dekan Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, član povjerenstva.

Dodijeljene godišnje nagrade za zelenu gradnju
Nina Dumančić, glavna direktorica, investitora ŽITO grupe

Za građevinu godine – rekonstrukcija/obnova proglašena je obnova zgrade hotela Art’Otel Zagreb, Powered by Radisson Hotels. Kroz projekt obnove naglasak je stavljen na revitalizaciju i valorizaciju kulturne baštine starogradske jezgre te otvaranje tog prostora gostima, uključujući dosad neviđene vizure grada s rooftop bara na krovu zgrade. Obnova je započeta 2021. i hotel je otvoren nakon nešto više od 2 godine trajanja obnove. Osim luksuza i udobnosti, art’otel Zagreb primjer je ekološke održivosti. Kroz inovativne pristupe i zelenu gradnju, hotel je prošao sveobuhvatnu energetsku obnovu.

Dodijeljene godišnje nagrade za zelenu gradnju
Gospođa Sandra Kalagac, Direktorica za okolišno, društveno i korporativno upravljanje i Igor Kemenović, predsjednik udruge HUPFAS

Hotelom upravlja: Arena Hospitality Group d.d. Nagradu je preuzela gospođa Sandra Kalagac, Direktorica za okolišno, društveno i korporativno upravljanje, a nagradu je uručio Igor Kemenović, predsjednik udruge HUPFAS.

Dodijeljene godišnje nagrade za zelenu gradnju
Ivana Budin Arhanić, članica Uprave Valamara

U kategoriji institucija / organizacija godine nagradu je dobio Valamar Riviera d.d. koja je vodeća turistička kompanija u Hrvatskoj i regiji, prepoznata kao veliki investitor u proizvode i usluge više dodane vrijednosti, poželjan poslodavac s preko 8,000 djelatnika, lider u borbi protiv klimatskih promjena i poželjan partner u razvoju održivog turizma koji je dobar za destinacije, djelatnike, goste i lokalne zajednice, i stvara nove vrijednosti za investitore. Posebnu pažnju usmjeravaju u obnovljive zelene izvore energije, upravljanje otpadom, lokalnu hranu i održivost u lancu opskrbe te razvoju javne turističke infrastrukture dostupne svima i unaprjeđenju kvalitete života lokalnih stanovnika. Nagradu je preuzela Ivana Budin Arhanić, članica Uprave Valamara a nagradu je uručila doc.dr.sc. Vlasta Zanki s Geotehničkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu ujedno i predsjednica Upravnog odbora HSZG-a te članica i predsjednica povjerenstva za nagrade.

Dodijeljene godišnje nagrade za zelenu gradnju
Veljko Armano Linta, ovlašteni arhitekt, Studio Armano Linta i Goranka Tropčić Zekan, članica Upravnog odbora HSZG-a

Projektom godine proglašena je knjiga “Što je sve regenerativna arhitektura?”. Prikazuje što je regenerativna arhitektura, zašto je bitna u ovom trenutku, kako se praktično može primijeniti, pogotovo na otocima s turističkom ekonomijom i kako ta praktična primjena uključuje stambene zadruge kao katalizatore obnove ekološke i društvene okoline. Namijenjena je studentima raznih struka, učiteljima i profesorima, planerima, arhitektima, inženjerima u gradnji, izvođačima i ostalim stručnjacima, ali i lokalnim zajednicama i svima koji se zanimaju za rješavanje stambenog pitanja, održivost, jednakost i život u dodiru s prirodom. Nagradu je preuzeo Veljko Armano Linta, ovlašteni arhitekt, Studio Armano Linta za arhitekturu i dizajn, a uručila je Goranka Tropčić Zekan, članica Upravnog odbora HSZG-a i članica povjerenstva.

Dodijeljene godišnje nagrade za zelenu gradnju
Studentskim projektom godine proglašen je projekt Case study Dugi Rat – tim B(EI)2

Studentskim projektom godine proglašen je projekt Case study Dugi Rat – tim B(EI)2. Case Study Dugi Rat predložio je cjelovito rješenje sanacije prostora bivše tvornice te način ponovnog korištenja prostora s pozitivnim utjecajem na okoliš i okolno stanovništvo, što uključuje održivu i zelenu gradnju. Izgradili bi sportsko-rekreacijski centar uz mnoštvo zelenih površina kroz koje bi pridonijeli poboljšanju kvalitete zraka i voda. Uz zelene površine, okrenuli bi se i korištenju obnovljivih izvora energije vjetra i sunca. Nagradu je preuzela Iva Mejašić, studentica Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a nagradu je uručio Dario Henezi, član povjerenstva, predstavnik HUPFAS-a.

Dodijeljene godišnje nagrade za zelenu gradnju
prof.dr.sc. Zoran Veršić, redovni profesor na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu

Osobom godine proglašen je prof.dr.sc. Zoran Veršić, redovni profesor na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, na Katedri za arhitektonske konstrukcije i zgradarstvo.
Profesor Veršić je prodekan za poslovanje na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Voditelj je nekoliko kolegija, primjerice Arhitektonske konstrukcije i materijali III i Fizika zgrade na preddiplomskom studiju, Održivo građenje II. Dugi niz godina bio je predstojnik Zavoda za zgradarstvo i fiziku zgrada Arhitektonskog fakulteta. Također je predsjednik Klastera za energetsku učinkovitost i održivost u zgradarstvu – nZEB.hr te je tajnik u Odjelu arhitektura i urbanizam Akademije tehničkih znanosti. Sudjeluje kao voditelj ili suradnik na više istraživačkih projekata. Nagradu je predao Dean Smolar, izvršni direktor Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju.

U stručnom povjerenstvu su: Suzana Babić Tkalčević, GTC, stručnjakinja iz razvoja nekretnina; prof.dr.sc. Bojan Baletić, dekan, Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu; Rajka Bunjevac, dipl.ing.arh, predsjednica Hrvatske komore arhitekata; prof. dr. sc. Domagoj Damjanović, dekan Građevinskog fakulteta, Sveučilište u Zagrebu; Nina Dražin Lovrec, dipl.ing.građ., predsjednica Hrvatske komore inženjera građevinarstva; Kajo Ferić, Cemex, stručnjak iz područja građevinskih materijala; Dario Henezi, predstavnik HUPFAS-a i tvrtke Knauf Insulation, stručnjak iz područja građevinskih materijala; dr.sc. Luka Korlaet, zamjenik gradonačelnika Grada Zagreba; Vedrana Likan, direktorica Colliersa, stručnjakinja iz razvoja nekretnina; Margareta Zidar, arhitektica i stručnjakinja za energetsku učinkovitost, Energetski institut Hrvoje Požar; doc. dr.sc. Vlasta Zanki, zavod za inženjerstvo okoliša, Geotehnički fakultet, Sveučilište u Zagrebu, Zavod za inženjerstvo okoliša; Predsjednica Upravnog odbora HSZG-a i predsjednica povjerenstva.

Svečanost su vodile Tanja Mance ispred Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju i Anđelka Toto Ormuž ispred HUPFAS-a.

Više o dobitnicima nagrade:

GRAĐEVINA GODINE – NOVOGRADNJA: Hotel Materra u Čepinu

Hotel Materra jedan je od najnovijih investicijskih projekata Žito grupe, najveće poljoprivredne i prehrambene grupacije u Hrvatskoj. Ovaj hotel s četiri zvjezdice smješten je u Čepinu i predstavlja značajan iskorak u poslovanju grupacije, s ciljem razvoja Slavonije kao prepoznatljivog odredišta u turizmu.

Ideja investitora o poštivanju i uronjenosti u prirodu očituje se u uređenju hotela Materra. Glavni cilj bio je stvoriti hotel u polju koji ne narušava prirodni okoliš, a interijer hotela reflektira predanost prirodi i zemlji. Pri samom ulasku u hotel, pogled na atrij s četiri stabla ginka potvrđuje da je priroda u fokusu. Interijer je inspiriran prirodnom i kulturnom baštinom Osječko-baranjske županije, koristeći prirodne materijale karakteristične za slavonsko podneblje.

Primjer je održivosti s brojnim ekološkim značajkama. Solarni paneli na krovu i nadstrešnicama parkirališta osiguravaju energiju, dok se 84 geotermalne bušotine dubine od 100-120 metara koriste za grijanje i hlađenje, čineći objekt gotovo samoodrživim. Dizajn hotela minimaliziran je kako bi se istaknuo prekrasan pogled na okolna polja i ravnicu.

Prostori restorana i caffe bara u prizemlju suptilno su povezani, a različitog karaktera, čime se osigurava raznovrsnost ponude za goste. Wellness prostor na prvom katu nudi holističke, neinvazivne i prirodne usluge, s bazenom i jacuzzijem u glavnom fokusu. Svi prostori, uključujući saune, pružaju pogled na prirodu, dodatno naglašavajući povezanost s okolišem.
Hotel Materra pridonosi razvoju turizma u Slavoniji, promovirajući, uz to, ekološku održivost kroz svoja arhitektonska i energetska rješenja, te korištenje lokalnih, prirodnih materijala. Ovaj projekt Žito grupe predstavlja sinergiju modernog turizma i očuvanja prirodne i kulturne baštine regije.

GRAĐEVINA GODINE – REKONSTRUKCIJA/OBNOVA: hotel: Art’Otel Zagreb

Art’otel Zagreb nalazi se u samom središtu grada, unutar zgrade Židovske liturgijske općine koju su 1928. godine izgradili priznati arhitekti Freudenreich i Deutsch. Zgrada je jedan od najljepših primjera zagrebačke art deco arhitekture. Kroz projekt obnove naglasak je stavljen na revitalizaciju i valorizaciju kulturne baštine starogradske jezgre te otvaranje tog prostora gostima, uključujući dosad neviđene vizure grada s rooftop bara na krovu zgrade.
Naziv Hotela: art’otel Zagreb, Powered by Radisson Hotels. Obnova je započeta 2021. i završena 2023, objekt je otvoren nakon nešto više od 2 godine trajanja rekonstrukcije. Hotelom upravlja: Arena Hospitality Group d.d.

Osim luksuza i udobnosti, art’otel Zagreb primjer je ekološke održivosti. Kroz inovativne pristupe i zelenu gradnju, hotel je prošao sveobuhvatnu energetsku obnovu koja je uključivala izolaciju vanjskih zidova, podova i krova, zamjenu stolarije te instalaciju energetski učinkovitih sustava grijanja i hlađenja. Sustavi su centralno upravljani putem automatiziranog sustava za nadzor i upravljanje (CNUS).

Prije rekonstrukcije, hotel je bio u energetskom razredu E, a nakon rekonstrukcije objekt je dobio energetski razred A s Q”H,nd razredom B i Eprim razredom A. Koriste se održivi materijali i princip kružne ekonomije, pri čemu je više od 70% građevinskog otpada reciklirano. Tijekom obnove, dio materijala je korišten s ekološkim certifikatima. Instalirane štedne armature i vodokotlići usklađeni su s EU taksonomijom, zadovoljavajući DNSH načela uštede vode. Koriste se napredne tehnologije poput GreenPoint-a, IP telefonije, IPTV sustava, Digitalni mobilni ključ…. Isto tako u hotelu je implementiran sustav „Pametna soba“.

Neprestano se radi na unapređivanju procesa nabave i pripreme hrane kako bi se minimizirao otpad, promovira se korištenje javnog prijevoza i bicikala kako bi se smanjila emisija stakleničkih plinova. Hotel nastavlja svoju predanost inovacijama i zelenim praksama, pružajući gostima visokokvalitetne usluge uz minimalan utjecaj na okoliš. Brendiran art’otel brendom, inspiriran umjetnošću i prvi takav hotel u Hrvatskoj, predstavlja originalni i posljednji rad pokojnog Borisa Bućana. art’otel Zagreb dizajnirani je „Heritage“ hotel sa 110 soba, uključujući 5 apartmana. Važno je napomenuti da je zgrada hotela najbolji primjer Art déco arhitekture u Zagrebu i na ovom dijelu Europe te predstavlja kulturnu baštinu.

INSTITUCIJA / ORGANIZACIJA GODINE: Valamar Riviera d.d.

Valamar je među vodećim turističkim kompanijama u Hrvatskoj i regiji, prepoznata kao najveći investitor u proizvode i usluge više dodane vrijednosti, najpoželjniji poslodavac koji zapošljava preko 8,000 djelatnika, lider u borbi protiv klimatskih promjena i poželjan partner u razvoju održivog odmorišnog turizma koji je dobar za destinacije, djelatnike, goste i lokalne zajednice, i stvara nove vrijednosti za investitore.

Posebna pažnja usmjerena je ulaganjima u obnovljive zelene izvore energije, upravljanje otpadom, lokalnu hranu i održivost u lancu opskrbe, te razvoju javne turističke infrastrukture dostupne svima i unaprjeđenju kvalitete života stanovnika u lokalnim zajednicama u kojima Valamar posluje. U Valamaru 100% električne energije dolazi iz obnovljivih izvora, a emisije ugljika po zauzetoj smještajnoj jedinici smanjene su za 72% u odnosu na 2015. godinu.
Primjer dobre prakse je Valamar Amicor Green Resort na otoku Hvaru, prvo eko ljetovalište u Hrvatskoj izgrađeno u skladu s načelima održivog razvoja. To je prvi turistički projekt u Hrvatskoj koji je koristio modularnu gradnju i ekološki prihvatljive, odnosno energetski učinkovite materijale. U ljetovalištu se koristi isključivo zelena energija, ne izdaju se papirnati računi i ne koristi se jednokratna plastika, a 78% hrane dolazi od lokalnih dobavljača.
Strategija poslovanja Valamara do 2026. godine temelji se na planu ulaganja u vrijednosti od 450 milijuna eura usmjerenih u podizanje kvalitete i održivi turizam. To uključuje izgradnju premium ljetovališta Pical i Rab, koja slijede najviše standarde održivog razvoja i zelene gradnje, kao i nastavak podizanja kvalitete hotela i kampova te daljnju internacionalizaciju. Do 2026. godine Valamar planira dosegnuti zlatnu razinu ESG rejtinga i time učvrstiti poziciju lidera u razvoju održivog turizma u Hrvatskoj.

PROJEKT GODINE: knjiga “Što je sve regenerativna arhitektura?”

Knjiga je dobila potporu Hrvatske komore arhitekata temeljem natječaja za potporu projektima članova Komore. Uz to, financijski su je podržali Iverpan d.o.o., ArTresor d.o.o. i Etnotrend d.o.o.

Međunarodni think tank za regenerativni razvoj Third Horizon Earth ovako ju je opisao uvrstivši je u svoje resurse: “Oštrouman, sveobuhvatan i razumljiv vodič kroz načela i primjere regenerativne arhitekture za Hrvatsku i ostatak svijeta. Ova kratka knjiga obuhvaća dojmljiv raspon teorije regenerativnosti, izazova u praksi i materijalnih uvida povezanih s korištenjem i građenjem stambenih građevina (prvenstveno) u Hrvatskoj te je preporučujemo onima koji su upoznati s regenerativnim projektiranjem, ali i svakome tko namjerava izgraditi ili obnoviti dom.”

Knjiga prikazuje što je regenerativna arhitektura, zašto je bitna u ovom trenutku, kako se praktično može primijeniti (pogotovo na otocima s turističkom ekonomijom) i kako ta praktična primjena uključuje stambene zadruge kao katalizatore obnove ekološke i društvene okoline.

Knjiga je namijenjena studentima raznih struka, učiteljima i profesorima, planerima, arhitektima, inženjerima u gradnji, izvođačima i ostalim stručnjacima, ali i lokalnim zajednicama, općinama i svima koji se zanimaju za rješavanje stambenog pitanja, održivost, jednakost i život u dodiru s prirodom. Knjiga se može slobodno preuzeti i dijeliti (CC licenca).

STUDENTSKI PROJEKT GODINE (DIPLOMSKIH STUDIJA): projekt Case study Dugi Rat – tim B(EI)2.

Case Studija Dugi Rat je predložio cjelovito rješenje sanacije onečišćenja tvornice te način ponovnog korištenja prostora bivše tvornice s pozitivnim utjecajem na okoliš te okolno stanovništvo, što uključuje održivu i zelenu gradnju. Prijedlog tima B(EI)^2 bio je da prva faza bude sanacija lokaliteta u kojoj bi implementirali reciklažu materijala koji se tamo već nalazi, ukoliko on zadovolji sva testiranja (utjecaj na zdravlje, zahtjeve nosivosti i sl.). Materijal bi se iskoristio za izradu nasipa, ili kao agregat pri betonskim radovima na izgradnji objekta, ovisno o mogućnostima materijala. U drugoj fazi dali bi novi život zapuštenoj i neiskorištenoj lokaciji.
Izgradili bi sportsko-rekreacijski centar kao dodatak već postojećem dijelu, uz mnoštvo zelenih površina kroz koje bi pridonijeli poboljšanju kvalitete zraka, regulaciji temperature kao i pročišćavanju voda. Uz zelene površine, okrenuli bi se i korištenju potencijala lokaliteta za upotrebu obnovljivih izvora energije kroz ugradnju mini vjetroelektrana budući da je područje dosta vjetrovito, te ugradnju solarnih panela na krovove objekata. Razmišljali su i o sprječavanju zagađenja područja otpadom, kroz ugradnju kanti za smeće kako bi se pravilno upravljalo otpadom koji nastaje korištenjem lokacije. Još su predložili i izradu LCA studije baš zbog zadnjeg stadija u životnom ciklusu proizvoda, a to je recikliranje ili odlaganje čime bi radili na sprječavanju ponavljanja scenarija kojeg danas gledamo na tom području.

Rješenje tima B(EI)^2 na natjecanju Case Study Dugi Rat promovira novi način društveno korisnog učenja kroz nekoliko ključnih elemenata. Prvo, interdisciplinarni pristup koji uključuje studente iz različitih područja omogućava razmjenu ideja i suradnju među različitim strukama. Ova suradnja potiče inovativnost i kreativno razmišljanje, što je ključno za razvoj sveobuhvatnih rješenja. Kroz konkretan zadatak sanacije onečišćenja bivše tvornice i predlaganje nove upotrebe tvorničkog prostora, imali su priliku primijeniti svoja teorijska znanja na stvarnim problemima.

Ovaj praktični pristup ne samo da produbljuje razumijevanje tehničkih i ekoloških izazova, već i osposobljava za primjenu stečenih znanja u stvarnom svijetu. Rješenje B(EI)^2 integrira principe kružne ekonomije, uključujući smanjenje otpada, ponovnu upotrebu resursa i maksimalno iskorištavanje prirodnih kapaciteta lokaliteta, čime promovira održivi razvoj i zaštitu okoliša. Holistički pristup uređenju prostora i gradnji, koji je primijenjen, uzima u obzir ekološke, društvene i ekonomske aspekte održivosti. Tim B(EI)^2 je razvio rješenje koje ne samo da sanira ekološku štetu, već i unapređuje kvalitetu života lokalne zajednice kroz stvaranje novih javnih prostora i ekološki prihvatljivih aktivnosti. Ovo integrirano rješenje osigurava dugoročne koristi za okoliš i društvo.

Na taj način, ovo rješenje na natjecanju Case Study Dugi Rat ne samo da adresira trenutne ekološke probleme, već i postavlja temelje za buduće generacije stručnjaka. Iskustvo na ovom natjecanju predstavlja model za društveno korisno učenje koji bi trebao biti integriran u obrazovne programe širom svijeta, kako bi se osigurala izgradnja stručnih kapaciteta za održivu budućnost.

OSOBA GODINE za osobit doprinos promicanju zelene gradnje i održivo izgrađenog okoliša u Republici Hrvatskoj u 2023. godini: redovni profesor Zoran Veršić

Prof.dr.sc. Zoran Veršić je redovni profesor na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, na Katedri za arhitektonske konstrukcije i zgradarstvo.

Od 2020. do danas prodekan je za poslovanje na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Voditelj je obaveznih kolegija Arhitektonske konstrukcije i materijali III i Fizika zgrade na preddiplomskom studiju te kolegija Održivo građenje II na diplomskom studiju Arhitektura i urbanizam na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Od 2003.-2020. predstojnik je Zavoda za zgradarstvo i fiziku zgrada Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Također je predsjednik Klastera za energetsku učinkovitost i održivost u zgradarstvu – nZEB.hr. te je tajnik u Odjelu arhitektura i urbanizam Akademije tehničkih znanosti.

Sudjeluje kao voditelj ili suradnik na više istraživačkih projekata.

Profesor Veršić je koautor Smjernica za zgrade gotovo nulte energije 1. i 2. dio izrađenih u suradnji Arhitektonskog fakulteta i Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju. Koautor je Smjernica za izradu analize postojećeg stanja zgrada s prijedlogom mjera i procjenom investicije, Smjernica za projektiranje zamjenskih obiteljskih kuća oštećenih potresom na području Grada Zagreba i Krapinsko-zagorske županije, Smjernica za energetsku obnovu zgrada sa statusom kulturnog dobra te priručnika Sigurna uporaba toplinsko-izolacijskih materijala u građevinama s aspekta zaštite od požara.

Projektant je projekata toplinske zaštite i uštede energije i elaborata akustičkih svojstava i zaštite od buke za više stotina zgrada. Od 2012. ovlašten je za obavljanje poslova na zaštiti i očuvanju kulturnih dobara.

Predavač je na nizu znanstvenih i stručnih skupova od kojih su brojni i u organizaciji Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju.

Član je više radnih skupina i povjerenstva Ministarstva RH s temom energetska učinkovitost i održivost u zgradarstvu, akustika u zgradarstvu. Član je Stručnog savjeta za obnovu Vlade Republike Hrvatske.

Član je Društva arhitekata Zagreba (DAZ), Udruženja hrvatskih arhitekata (UHA) i upravnog odbora Hrvatske Komore arhitekata (HKA) te dopredsjednik Hrvatskog akustičkog društva (HAD).

Hrvatski savjet za zelenu gradnju logo

Hrvatski savjet za zelenu gradnju
Ul. grada Vukovara 274, 10000 Zagreb
+385 1 4886 296
info@gbccroatia.org
www.gbccroatia.org

Popularno