Novosti
Gospodarenje otpadnim vozilima i gumama iz 2022. uspješno rješeno
Od 2007. godine, kada je osnovan Fond koji upravlja ovim sustavom, oko 500 tisuća otpadnih vozila je prikupljeno. Vlasnik koji preda svoje staro i neispravno vozilo ovlaštenom sakupljaču, sa osnovnim djelovima, dobit će naknadu od 13 centi po kilogramu. Oni koji predaju nepotpuno “polovno” vozilo dobit će 7 centi po kilogramu.
Uvjeti sudjelovanja u procesu
Stari automobili ne treba da trunu po dvorištima i zagađuju prirodu. Problem se može riješiti jednim telefonskim pozivom ovlaštenom sakupljaču, a uz to možete zaraditi oko 130 eura za predaju starog neispravnog vozila. Prilikom predaje, vlasnik mora dati dokaz o vlasništvu, poput preslike prometne dozvole ili drugog dokumenta koji potvrđuje vlasništvo. Ukoliko niste upisani kao vlasnik, trebate dostaviti presliku drugog dokumenta koji potvrđuje vlasništvo ili ovjerenu punomoć od stvarnog vlasnika za oporabu vozila. Također, dokaz može biti i rješenje o plaćenoj naknadi Fondu ili potvrda o registraciji vozila u RH. Nakon obrade, vlasnik će dobiti potvrdu koju treba predati u stanici za tehnički pregled prilikom odjave vozila.
Dosadašnji rezultati
Ovako organiziran sustav postigao je izvrsne rezultate, što nije iznenađujuće s obzirom na to da Hrvatska premašuje ciljeve postavljene EU direktivama i Zakonom o gospodarenju otpadom u pogledu otpadnih vozila i guma.
Prema najnovijem izvješću Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja za 2022. godinu, skupljeno je oko 39.000 tona otpadnih vozila, a ta je količina u potpunosti obrađena u zemlji. Stopa ponovne uporabe i oporabe iznosila je oko 97 posto, što premašuje postavljeni cilj od 95 posto.
U automobilima se nalazi niz opasnih tvari koje mogu uzrokovati zagađenje okoliša, ali isto tako sadrže vrijedne sekundarne sirovine, posebno metale, koji se mogu ponovno iskoristiti.Ovlašteni sakupljač otpadnih vozila je tvrtka Ce-Za-R, koja ima pokrivenost sakupljanja diljem Hrvatske.
Unatoč uređenom sustavu, postoje slučajevi kad se auto-olupine pronalaze u morima, jezerima, pa čak i u spiljama i provalijama. Zbog toga Fond provodi dodatni program koji sufinancira uklanjanje otpadnih vozila iz nacionalnih parkova, parkova prirode i otoka.
Rezultati prikupljanja otpadnih guma
U pogledu otpadnih guma, Hrvatska je također premašila ciljeve postavljene za recikliranje, pri čemu je uporabljeno 84 posto odvojenih otpadnih guma. Ove gume su vrlo vrijedan resurs, pružajući sirovine za različite proizvode poput zaštitnih podloga, atletskih staza i drugih proizvoda. Tvrtke poput Gumiimpex – GRP, Holcim Hrvatska i Nexe bave se oporabom guma u materijalne svrhe ili energetsku oporabu.
Proizvođači guma plaćaju naknadu Fondu za gospodarenje otpadom kako bi pokrili troškove sakupljanja i obrade. Ovlašteni sakupljači predaju otpadne gume uporabiteljima, a Fond im isplaćuje naknadu za oporabu. Ovaj sustav potiče kružno gospodarstvo i zaštitu okoliša.
Sve u svemu, izvješće za 2022. godinu pokazuje da Hrvatska uspješno upravlja otpadnim vozilima i gumama te ostvaruje izvrsne rezultate u recikliranju i oporabi, čime se smanjuje negativni utjecaj na okoliš i potiče održivi razvoj.
-
Novosti1 tjedan ago
Održano je prvo školovanje i Stručni seminar pravilne montaže građevinske stolarije od strane Instituta ift Rosenheim
-
Novosti6 dana ago
Održiva Ura: Održivost industrijskih zgrada
-
Novosti4 tjedna ago
Prva epizoda GBC Croatia podcasta u okviru projekta BuildingLife2
-
Interijer3 tjedna ago
6 trendova koji će biti aktualni u 2025. godini prema dizajnerima
-
Novosti3 tjedna ago
DANI ARHITEKATA 9.0 – save the date
-
Uncategorized2 tjedna ago
17. Dani Pasivne kuće u Hrvatskoj
-
Novosti2 tjedna ago
Pogledajte nominacije za Piranesi 2024 nagradu
-
Promo2 tjedna ago
Bide ili tuš WC uređaj – Koja je razlika između bidea i tuš WC uređaja?