Arhitektura
projekt Hotel Lazure: Transformacija prošlosti uz očuvanje autentičnosti
LAZARET POJAM
Lazareti su bili izgrađeni kao kompleks objekata za preventivne zdravstvene mjere zaštite stanovnika primorskih gradova u srednjem vijeku.
Svi veliki primorski gradovi tog doba, bili su važna lučka pristaništa koja su primala putnike iz svih krajeva svijeta. U cilju zaštite stanovnika od unošenja i širenja zaraznih bolesti, prvi put u povijesti donesena je odluka o izgradnji karantene, odnosno objekata koji imaju namjenu zaštite i sprečavanja širenja zaraznih bolesti. Danas je na svijetu ostalo svega nekoliko ovakvih objekata.
POVIJEST OBJEKTA
Kada su Venecijanci 1688. godine uspjeli ponovo zauzeti Herceg Novi, nakon pobjede nad Turcima koji su vladali regijom Kotora nešto više od dva stoljeća, prvi zadatak bio je da promijene turski društveni sistem, koji je bio zastario po tadašnjim suvremenim normama. Kako je briga o zdravlju bila prioritetni zadatak, a u gradu je planirana luka i morski promet, pojavila se potreba za karantenom tzv. lazaretom.
Prvi Lazaret formiran je već 1700. godine u Herceg Novom, nedaleko od samog grada, ali pošto je postojala opasnost od odrona, jer je sam grad na stijeni, srušen je nakon nekoliko godina.
Novi Lazaret, objekt star skoro 300 godina, koji smo rekonstruirali i transformirali u luksuzni hotel od 5 zvjezdica, sagrađen je na samoj obali mora između 1728. i 1732. za vrijeme uprave Mletačke republike. Ova karantena služila je za potrebe opservacije pomoraca, putnika i robe, koji su stizali sa udaljenih destinacija, u cilju zaštite od širenja epidemije. Lazaret je bio čitav kompleks objekata sa atrijem i vlastitom kapelom.
Nakon Turaka i Venecijanaca, Lazaret je bio i u posjedu Austrijanaca, koji su ga koristili za vojne potrebe. Za vrijeme Kraljevine Jugoslavije uglavnom je služio kao skladište, a od 1990. jedan njegov dio bio je potpuno napušten, a drugi je služio kao dječje odmaralište.
REKONSTRUKCIJA I RESTAURACIJA STAROG OBJEKTA U LUKSUZNI HOTEL LAZURE OD 5 ZVJEZDICA
Glavni cilj projekta rekonstrukcije i prenamjene starog objekta karantene, a ujedno i najveći izazov, bio je sačuvati u potpunosti stari duh i autentičnost prošlih vremena i uklopiti ga sa zahtjevima modernih hotelskih luksuznih objekata uz unikatnost i raznolikost apartmana.
Rad na projektu rekonstrukcije podrazumijevao je konstantni konzervatorski nadzor, jer se radi o objektu od posebnog povijesnog značaja koji je pod zaštitom. Sa druge strane, nova namjena objekta, hotela od 5 zvjezdica zahtijevala je drugu vrstu ispunjavanja zahtjeva, pa je ova dva doba, staro i novo, bilo vrlo izazovno fino ispreplitati na jednom mjestu. Samo jedan od uvjeta za uvođenje novih elemenata u postojeći, stari prostor, bio je da svi novi objekti budu montažno-demonatažni kako bi se osiguralo njihovo lako uklanjanje, ako dođe do potrebe za tim.
Uz naše vrhunske inženjere uspjeli smo rekonstruirati preko 4000 m2 kamene fasade, dok je blizu 1000 m2 kamenog popločenja izvađeno, očišćeno i obrađeno posebnim metodama uz strogo vođenje računa o očuvanju materijala, a po potrebi je preslagan slog i dopunjen novim, tamo gdje nije bilo moguće upotrijebiti autentičan materijal.
Taj dio materijala smo specifičnim tehnikama obrade uz upotrebu najsuvremenijih tehnologija formirali tako da se gotovo ne primijeti razlika između novog i starog. Novi elementi poput ograda od kovanog željeza, prozora, vrata, škura i tome sl. rađeni su u potpunosti u duhu prošlosti po uzoru na originalne elemente.
Uz male izmjene koje su nastale u toku građenja, a koje su neminovne kada je riječ o rekonstrukciji, uspješno je postignuto ono što je bila prvobitna ideja.
Od samog početka projektiranja pažljivo smo birali rješenja, kako bismo postigli početni cilj – da sačuvamo autentičnost objekta i pomirimo zahtjeve modernog objekta kao što je hotel od 5* i sve ono što zidovi Lazareta čuvaju u sebi skoro 3 stoljeća.
Rad na projektu rekonstrukcije podrazumijevao je konstantni konzervatorski nadzor, jer se radi o objektu od posebnog povijesnog značaja koji je pod zaštitom.
NOVI OBJEKTI
Kada su u pitanju novi objekti, jedan od većih izazova i poduhvata bila je izgradnja podzemne kuhinje površine 700 m2. Kako bismo ispoštovali uvjet objekta pod zaštitom, koji nije dozvoljavao uvođenje novih objekata u neposrednoj blizini starog, kao najbolje rješenje za kuhinju predložili smo izgradnju novog objekta ispod površine zemlje, koji smo sa postojećim objektom potom povezali posebnim ulazima u podzemnoj zoni.
Interesantan podatak je da se sadašnja hotelska kuhinja nalazi 4 m ispod nivoa mora. U tijeku same gradnje, sa jedne strane nadirala je morska voda, a sa druge, točnije iz pravca brda iznad, slatka voda sa nekadašnjeg izvora pitke vode iz prošlih vremena.
Iskusni tim Omorika grupe koji je na ovom projektu brojao više od 150 radnika, uspješno je riješio i ovaj izazov pred kojim se našao prilikom izgradnje nove kuhinje budućeg hotelskog kompleksa.
U okviru ovog dijela projekta rekonstrukcije i prenamjene, novi sadržaji, pored kuhinje, uključuju i 2 restorana, 2 bara, salu za sastanke, konferencijsku salu, 24 luksuzne sobe i apartmana za čiji smo kompletan dizajn i opremanje bili također zaduženi.
DODATNI SADRŽAJI LUKSUZNOG KOMPLEKSA
U okviru projekta Lazaret, a za potrebe novog luksuznog resorta na obali, naš dodatni zadatak bila je i rekonstrukcija još nekih starih pripadajućih objekata iz ovog kompleksa, ali i izgradnja potpuno novih objekata, poput depadansa hotela, yacht kluba, spa centra, servisnog objekta i marine kapaciteta oko 250 vezova. Također, bili smo zaduženi i za uređenje parcele površine preko 10.000 m2 gdje nam je prioritetni cilj bio da maksimalno očuvamo staro raslinje, poput višestoljetnih borova koje smo zatekli na terenu starog Lazareta.
Obnova Lazaret objekta i njegova transformacija u luksuzni hotel od 5 zvjezdica trajala je tri godine. Kompletan projekt Lazaret je ujedno najveći projekt koji smo radili i na koji smo posebno ponosni. Želimo vjerovati da smo uspjeli ostaviti značajan trag u vremenu i stvorili neku novu dimenziju suvremenog doba uz očuvanje povijesti grada i izvornog stanja koje smo se trudili ne poremetiti u niti jednom dijelu.
Autor projekta: Omorika Group
Tekst je nastao u suradnji sa OMORIKA grupom te sve detalje možete potražiti na stranici www.omorika.rs
-
Novosti7 dana ago
Održano je prvo školovanje i Stručni seminar pravilne montaže građevinske stolarije od strane Instituta ift Rosenheim
-
Promo4 tjedna ago
Evo kako svakoj kupaonici nadodati stil i klasu: TECE predstavio proizvode koji transformiraju svaku kupaonicu
-
Novosti4 tjedna ago
Prva epizoda GBC Croatia podcasta u okviru projekta BuildingLife2
-
Novosti6 dana ago
Održiva Ura: Održivost industrijskih zgrada
-
Interijer3 tjedna ago
6 trendova koji će biti aktualni u 2025. godini prema dizajnerima
-
Novosti3 tjedna ago
DANI ARHITEKATA 9.0 – save the date
-
Uncategorized2 tjedna ago
17. Dani Pasivne kuće u Hrvatskoj
-
Novosti2 tjedna ago
Pogledajte nominacije za Piranesi 2024 nagradu