Energetska efikasnost
Zašto su inženjeri okoliša neophodni za zelenu gradnju
Da li zelena i održiva izgradnja zvuče kao nešto čime se bavite? Inženjeri okoliša su tajni sastojak koji sve skupa povezuje, a u ovom članku ćete saznati zašto su oni ključni za izgradnju zdravije i bolje budućnosti!
Zeleni poslovi obuhvaćaju širok spektar različitih poslova u različitim sektorima i uključuju raznoliku radnu snagu. Često se njima bave osobe ženskog spola koje su na globalnom nivou često i pokretačice procesa implementacije poslova vezanih uz zelenu i digitalnu tranziciju.
Postoji niz različitih definicija tog termina, primjerice definicija Programa Ujedinjenih naroda za okoliš, Europske komisije ili Eurostata, a svima je zajednička ideja da moraju biti dobri za radnike kao i za okoliš. Predstavit ću stoga jedno od zanimanja koje pripada upravo ovoj kategoriji zelenih poslova.
Kao diplomirana inženjerka inženjerstva okoliša mogu reći da upravo ta struka predstavlja jednu od najbitnijih stručnih veza između čovjeka i okoliša. Multidisciplinarnost i briga prema svemu što nas okružuje zajednička je svim inženjerima okoliša. S naprednim znanjem iz prirodnih znanosti, matematike i temeljnih inženjerskih disciplina možemo i moramo učiniti puno toga neophodnog za ljude, okoliš i planet u cjelini, posebice u aktualnom vremenu kada svjedočimo brojnim procesima vezanim uz klimatske promjene, a koje su, kako znanstvenici tvrde – značajno ubrzanije upravo zbog djelovanja čovjeka, odnosno razvoja civilizacije u smjeru izrazitog konzumerizma i iznimne i nepovratne potrošnje prirodnih resursa.
Zvanje inženjerke inženjerstva okoliša stekla sam na Geotehničkom fakultetu u Varaždinu, koji je dio Sveučilišta u Zagrebu.
Geotehnički fakultet – GFV prije 10 godina ponudio je znanja za rješavanje zahtjevnih problematika u kojima je potrebno donijeti optimalno rješenje i surađivati s različitim strukama sagledavajući sve veća zagađenja u prirodi te globalne klimatske promjene. Fakultet obrazuje inženjere koji sa stečenim znanjem mogu doprinijeti u svim djelatnostima koje se bave „zelenim“ poslovima.
Standard zanimanja „Inženjer okoliša“ upisan je u Registar zanimanja Hrvatskog kvalifikacijskog okvira čime Republika Hrvatska jamči potrebu i prepoznatljivost ovoga zanimanja na lokalnom tržištu rada, ali i u Europskoj Uniji, gdje je ovo zanimanje već više desetljeća uključeno u sva područja zelenog gospodarstva.
Geotehnički fakultet nudi prijediplomski sveučilišni studij Inženjerstva okoliša koji traje tri godine te diplomski studij Inženjerstvo okoliša koji traje dvije godine i uključuje smjerove Upravljanje okolišem, Upravljanje vodama te Geoinženjerstvo okoliša. Također, uveden je i doktorski studij Inženjerstvo okoliša koji je jedini studij takve vrste u Republici Hrvatskoj.
Nakon završetka školovanja inženjeri okoliša spremi su upravljati okolišem na održiv način; izvoditi složene radnje i primijeniti složene metode, instrumente, alate i materijale u inženjerstvu okoliša; primijeniti legislative iz područja zaštite okoliša; koristiti napredna znanja prirodnih znanosti, matematike i temeljnih inženjerskih disciplina pri izradi elaborata, studija i projekata iz inženjerstva okoliša te sintetizirati načela zaštite okoliša u pripremi projektne dokumentacije i izvedbi projekata.
Inženjeri okoliša sa stečenim znanjem mogu doprinijeti u svim djelatnostima koje se bave „zelenim“ poslovima. Potrebu za inženjerima okoliša imaju građevinske, komunalne, projektantske i konzultantske tvrtke, certifikacijske institucije i tvrtke, tvrtke za opskrbu energijom i vodom, javni sektor, institucije lokalne i državne uprave, industrija i trgovina, ovlaštenici za obavljanje stručnih poslova zaštite okoliša.
Ovisno o specijalizaciji prema kojoj se inženjer usmjerio, posao se, također, može pronaći i u centrima za gospodarenje otpadom, tvrtkama koje se bave pročišćavanjem otpadnih voda, eksploatacijskim poljima, industrijskim proizvodnim pogonima, tvrtkama koje razvijaju projekte obnovljivih izvora energije i drugima.
Kao voditeljica projekata u poslovnom subjektu GREENiKA poslovno savjetovanje, susrećem se sa okolišnim izazovima, prvenstveno u graditeljskom sektoru, kojima je potrebno pristupiti sa inženjerske strane.
Zelena gradnja, dokazi održivosti u gradnji, EU projekti, kružno gospodarstvo, EU Zeleni plan i EU taksonomija su u središtu našeg poslovanja i zahtijevaju neprestano razvijanje i učenje te implementaciju u investicijskim projektima u Hrvatskoj.
Održivost zgrada koje gradimo, rekonstruiramo ili koristimo, bilo kao samostalnih cjelina ili zajedno s urbanim kvartovima, dokazujemo implementacijom DGNB međunarodnog sustava certificiranja.
Upravo rad na certifikaciji podrazumijeva angažman inženjera okoliša jer predstavlja izazov u kojem moraju sudjelovati svi dionici planiranja, projektiranja, izgradnje i održavanja objekta, ali i upravljanja tijekom cijelog životnog vijeka.
Također, DGNB sustav za certificiranje zgrada kroz šest kvaliteta koje su vrednuju – okolišna, ekonomska, sociokulturna i funkcionalna, tehnička kvaliteta te kvaliteta procesa i lokacije obuhvaća sve segmente nekog projekta odnosno zgrade, a upravo su to teme za koje su se inženjeri okoliša obrazovali.
U današnjem vremenu svjesni smo važnosti „zelenog“ sektora za europski gospodarski razvoj, stoga ključnu ulogu kako bi se isti ubrzao kroz zelenu tranziciju imaju upravo inženjeri okoliša.
Inženjeri okoliša su jedno od ključnih zanimanja za osiguranje zelenije i održivije budućnosti!
Autor teksta: Ana Vladimir Senjić, voditeljica projekata GREENiKA poslovno savjetovanje
GREENiKA, poslovno savjetovanje
Snježana Turalija
info@greenika.hr
www.greenika.hr
-
Novosti7 dana ago
Održano je prvo školovanje i Stručni seminar pravilne montaže građevinske stolarije od strane Instituta ift Rosenheim
-
Novosti6 dana ago
Održiva Ura: Održivost industrijskih zgrada
-
Novosti4 tjedna ago
Prva epizoda GBC Croatia podcasta u okviru projekta BuildingLife2
-
Interijer3 tjedna ago
6 trendova koji će biti aktualni u 2025. godini prema dizajnerima
-
Novosti3 tjedna ago
DANI ARHITEKATA 9.0 – save the date
-
Uncategorized2 tjedna ago
17. Dani Pasivne kuće u Hrvatskoj
-
Novosti2 tjedna ago
Pogledajte nominacije za Piranesi 2024 nagradu
-
Promo2 tjedna ago
Bide ili tuš WC uređaj – Koja je razlika između bidea i tuš WC uređaja?