Connect with us

Novosti

Održiva Ura: Living Places

U četvrtak, 17. travnja u 17:30 sati, Urania – prostor kreacije postat će središte promišljanja o budućnosti održive arhitekture kroz predavanje Održiva Ura: Living Places. Ovo predavanje, u organizaciji tvrtke VELUX, predstavit će inovativni koncept Living Places – eksperimentalni arhitektonski model koji preispituje fundamentalne postulate projektiranja, građenja i stanovanja u kontekstu ekološke odgovornosti i kvalitete života.

Predavanje će održati Tomislav Fabek, arhitekt iz tvrtke VELUX, koji će izložiti teorijske i praktične aspekte ovog modela, nastalog u suradnji s arhitektonskim uredom EFFEKT i inženjerskom tvrtkom Artelia.

Dekarbonizacija i regenerativna arhitektura

S obzirom na to da građevinska industrija generira gotovo 40 % globalnih emisija CO₂, hitno se nameće potreba za redefiniranjem dosadašnjih praksi. Projekt Living Places nastoji ponuditi rješenja koja ne samo da minimiziraju ugljični otisak kroz pažljiv odabir materijala i optimizirane procese gradnje, već uvode načela regenerativne arhitekture – pristupa u kojem građevine ne samo da smanjuju negativan utjecaj na okoliš, već aktivno pridonose njegovoj obnovi.

Ovaj koncept odmiče se od klasičnih certificiranih modela “održivosti” prema holističkom dizajnu koji uzima u obzir cijeli životni ciklus građevina. Living Places Copenhagen, prvi realizirani prototip ovog modela, pokazao je da se uz pažljivo promišljene projektantske odluke može postići smanjenje operativnog ugljičnog otiska za 3 puta u odnosu na standardne novogradnje, dok se istovremeno povećava kvaliteta unutarnjeg prostora i zdravlja korisnika.

Pet temeljnih principa – nova arhitektonska tipologija

Living Places nije samo projekt, već manifest nove arhitektonske paradigme koja se temelji na pet ključnih principa:

  • Zdravlje: Prostori projektirani za optimalnu unutarnju klimu – s dovoljno prirodnog svjetla, ventilacije i zdravih materijala bez štetnih emisija.
  • Zajedništvo: Arhitektura koja potiče društvenu interakciju, zajedničko korištenje prostora i stvaranje inkluzivnih urbanih cjelina.
  • Jednostavnost: Racionalizacija konstrukcijskih rješenja i materijala kako bi se smanjila složenost izgradnje, održavanja i troškova.
  • Prilagodljivost: Fleksibilni prostorni koncepti koji omogućuju dugoročnu funkcionalnu evoluciju zgrada.
  • Skalabilnost: Model prilagodljiv različitim kontekstima, klimatskim uvjetima i urbanim tkivima.

Ovi principi ne samo da redefiniraju prostornu, tehnološku i materijalnu logiku stanovanja, već predstavljaju metodološki okvir za arhitektonske i urbanističke prakse u eri globalnih ekoloških i društvenih izazova.

Tehnologija i inovacija – sinergija digitalnog i materijalnog

Uspjeh Living Places projekta leži u sinergiji između naprednih digitalnih alata (BIM modeliranje, parametrijski dizajn, simulacije okolišnih performansi) i tradicionalnih načela gradnje koja koriste prirodne, biokompatibilne i reciklirane materijale. Projekt Living Places Copenhagen, koji uključuje sedam arhitektonskih prototipova, pokazao je da inovativne tehnologije u kombinaciji s pasivnim dizajnom mogu osigurati radikalno smanjenje potrošnje energije, uz istovremeno poboljšanje kvalitete stanovanja i dugovječnosti građevina.

Održiva arhitektura kao nova kulturna odgovornost

Ovo predavanje otvara prostor za promišljanje o ključnim pitanjima suvremene arhitekture: Može li održivost biti integralni dio projektantskog procesa, umjesto dodatnog sloja na postojećim praksama? Može li arhitektura ne samo smanjivati štetu okolišu, već postati alat za njegovu regeneraciju?

Living Places pruža konkretne odgovore na ova pitanja, demonstrirajući da budućnost stanovanja nije u kompromisu između održivosti i kvalitete života, već u njihovoj sintezi.

Predavanje Tomislava Fabeka bit će prilika za arhitekte, urbaniste, investitore i sve dionike u građevinskoj industriji da istraže kako implementirati principe Living Places modela u vlastite projekte te kako arhitektura može postati aktivni agent pozitivne promjene.

Održiva Ura: Living Places donosi kritičku refleksiju o ulozi arhitekture u društvenoj i ekološkoj tranziciji, ali i vrlo konkretne modele implementacije koji mogu unaprijediti način na koji projektiramo, gradimo i živimo.

Za više informacija o predavanju posjetite urania.hr.

O Uraniji

Urania – prostor kreacije, prostor je posvećen kreativnom djelovanju, a posebice onom koje propituje sebe, društvo, svijet.

Kao prostor kreacije posebnu pažnju posvećuje kreativcima svih struka, u nastajanju ili već prepoznatima, koji su društveno angažirani, te razvoju publike kroz edukaciju i razmjenu iskustava i mišljenja.

Svojim programskim pristupom veliki naglasak stavlja na promoviranje izvrsnosti u svim područjima ljudskog djelovanja, pristupačnost i demistifikaciju umjetnosti i kulture te brisanje umjetno stvorenih granica između stručnjaka i publike.

Temeljna vrijednost Uranije je osnaživanje i stvaranje zajednice kroz integraciju raznih vidova kreativnog djelovanja, suradnju stručnjaka i publike te otvaranje mogućnosti za zajedničko stvaranje nove vrijednosti. Stvaranjem nove vrijednosti Urania postaje prostor kreacije.

Više informacija pronađite na urania.hr.

URANIA logo

Popularno