Connect with us

Budućnost

Održivost i certificiranje zgrada uzdižu hrvatsko tržište građevinarstva

Published

on

Proces certificiranja doprinosi većoj kvaliteti i sigurnosti investicije i smanjuje razine rizika. U vrijeme kada je svjesnost o klimatskim promjenama sve veća, uglavnom se traži informacija o ugljičnom otisku određenog proizvoda te njegov općeniti utjecaj na okoliš, pogodnost i utjecaj na zdravlje korisnika te isplativost uloženog. Slično je i u zgradarstvu, a posebice kod izgradnje novih zgrada.

Avenue Mall ispunjava sve zahtjevne kriterije DGNB sustava za zlatnu medalju
Avenue Mall ispunjava sve zahtjevne kriterije DGNB sustava za zlatnu medalju

Na europskom tržištu predvodnik u certificiranju održivosti zgrada je DGNB sustav za certificiranje koji je razvijen 2009. godine a naziv je dobio prema Njemačkom savjetu za zelenu gradnju (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen).

dgnb logo

U međuvremenu je DGNB sustav zbog sveobuhvatnog pristupa održivosti i usklađenosti s regulatornim okvirom Europske unije postao mjerilo za održivost na globalnoj razini te se pokazao kao optimalan alat za vrednovanje i optimizaciju održivosti zgrada i urbanih područja.

Sustav je usklađen s europskom Uredbom o taksonomiji koja predstavlja klasifikacijski okvir, odnosno kriterije za ocjenu održivosti budućih ulaganja.

DGNB sustav trenutno je u zamahu na hrvatskom tržištu, a Hrvatski savjet za zelenu gradnju (GBC Croatia) ovaj sustav prilagođava i potiče primjenu na domaćem tržištu upravo zbog njegove usklađenosti s EU standardima i normama što ne zahtijeva usklađivanje dokumentacije za europsko tržište.

mapa svijeta na crnoj pozadini
Mapa svijeta / Foto: Freepik

Bitno je naglasiti da se trenutno provodi razvoj i implementacija DGNB sustava prilagođenog hrvatskom tržištu, a GBC je službeni partner DGNB sustava i akademije. To implicira da je GBC jedina ovlaštena organizacija na hrvatskom tržištu za obuku novih DGNB stručnjaka i certificiranje u skladu s DGNB standardima.

Avenue Mall dobiva zlatnu medalju za održivost!
Avenue Mall dobiva zlatnu medalju za održivost!

GBC Croatia potiče razvoj DGNB Sustava na hrvatskom tržištu kroz niz aktivnosti, s naglaskom na edukaciju i prilgodbu sustava hrvatkom regulatornom i tržišnom okviru. Jedan od ključnih fokusa GBC Croatia je edukacija stručnjaka u svrhu akreditiranja kao DGNB konzultanti. Zahvaljujući ovim edukacijama, u Hrvatskoj danas postoji oko 120 akreditiranih konzultanata koji mogu pružiti stručnu podršku projektima koji žele implementirati DGNB sustav.

GBC Croatia priprema Internacionalni DGNB Consultant Trening na engleskom jeziku putem ZOOM platforme tijekom pet dana u rujnu 2024. godine, od 10:00 do 14:00 sati. Ova edukacija otvorena je za stručnjake iz različitih sektora. Više informacija dostupno je na www.gbccroatia.org

pogledna osetljenu zgradu u mraku
Uredska zgrada Matrix C / Foto: GTC Matrix

Dodatno je GBC Croatia preveo sve kataloge kriterija na hrvatski jezik što sustav čini dostupnijim i razumljivijim širem krugu korisnika, olakšavajući im njegovu primjenu u praksi.

Kao rezultat aktivnosti GBC Croatia raste interes investitora i vlasnika zgrada te finacijskih institucija za certificiranje po DGNB Sustavu. U Hrvatskoj je registrirano 13 projekta za koje je certificiranje po DGNB system-u u tijeku ili je dovršeno. S rastućim interesom investitora za održivim praksama, DGNB sustav pruža konkretni okvir za postizanje visokih standarda održivosti izgrađenog okoliša. Ipak, unatoč rastućoj potražnji, nedostatak kvalificiranih konzultanata i auditora u Hrvatskoj predstavlja izazov.

žena držikomad zemlje u rukama sa biljkom
Održiva gradnja kao mjera opstanka

DGNB sustav na globalnoj razini primjenjuje holistički pristup održivosti, obuhvaćajući okolišne, društvene i ekonomske aspekte pri planiranju i optimizaciji projekata. Certifikacija prema DGNB kriterijima nije samo potvrda okolišne prihvatljivosti zgrada, četvrti ili interijera već i jamstvo visoke kvalitete gradnje gdje je zadovoljstvo i zdravlje korisnika iznimno važan čimbenik.

Sustav pruža nekoliko kataloga kriterija i pokazatelja s navedenim graničnim vrijednostima i načinom dokazivanja kojima se može verificirati održivost zgrade, urbanog područja ili interijera. Kriteriji i pokazatelji mogu pomoći investitorima, projektantima i korisnicima izgrađenog okoliša planirati, graditi i koristiti izgrađeni okoliš na održiv način.Četiri su osnovna kataloga kriterija razvijena u DGNB sustavu: Četvrt (urbano područje), Zgrada, Interijer i Zgrada u korištenju.

Proces certificiranja

U procesu vrednovanja razmatra se ciklus zgrade od faze planiranja i projektiranja, izgradnje, operativne faze (faza korištenja zgrade) pa sve do završetka životnog vijeka zgrade (rušenja).

pogled na modernu staklenu zgradu
Uredska zgrada Matrix C / Foto: GTC Matrix

Ovisno o ispunjenosti pokazatelja uspješnosti u kriterijima, zgrade mogu biti klasificirane u tri kvalitativne razine: platinasti, zlatni, srebrni ili brončani certifikat. Iako su kriteriji i pokazatelji uspješnosti DGNB Sustava relativno strogi odnosno zahtijevaju nadstandard u planiranju, projektiranju, izgradnji i korištenju građevinskog projekta, investitori u Hrvatskoj su uvidjeli da sami proces certificiranja doprinosi većoj kvaliteti i sigurnosti investicije i smanjuje razine rizika.

velika siva zgrada sa parkingom na otvorenom prostoru
Atlantic Meridian business park / Foto: Meridian 16

Kao primjere investicija koje su uspješno prošle verifikacijski proces u Hrvatskoj možemo navesti:

Hrvatski savjet za zelenu gradnju logo hr 1

Hrvatski savjet za zelenu gradnju
Ul. grada Vukovara 274, 10000 Zagreb
+385 1 4886 296
info@gbccroatia.org
www.gbccroatia.org

Popularno