Budućnost
Pametne zgrade i energetska učinkovitost – Kako tehnologija oblikuje budućnost?
Pametna zgrada pametna je i samostalna do te razine, koliko smo spremni tehničkih sustava povezati, koliko smo dobro povezali sve sustave, te koje smo sve aktivnosti pokrili.
Koje su komponente pametne zgrade?
Pametna zgrada da bi bila pametna, mora imati opremu koja međusobno komunicira te razmjenjuje informacije. Ovisno o sustavu, oprema može biti decentralizirana te tako svaki uređaj ima svoju pamet i radi neovisno o ostatku sustava ili pak oprema može biti centralizirana gdje jedan glavni uređaj prosljeđuje sve informacije ostatku sustava.
Način na koji oprema funkcionira, ovisi o odabranom proizvođaču i komunikacijskom protokolu na kojem se temelji sustav.
Komunikacijski protokoli mogu biti žičani ili bežični. Svaki ima svoje prednosti, nedostatke te razloge zašto koji odabrati.
Zatim, sastavni dio pametne zgrade je izvršna oprema koja izvršava određene akcije, naredbe, ovisno o dobivenim informacijama ili željama korisnika. To su tipkala, aktuatori, termostati…
Oprema koja prati određene parametre je telemetrijska oprema ili popularno nazvana Internet stvari (IoT).
Da bi pametna zgrada bila dostupna za upravljanje s udaljene lokacije, potreban je uređaj naziva web server.
Opremom je moguće upravljati najčešće putem aplikacija instaliranih na pametnim uređajima.
Vrlo je bitno odabrati proizvođača koji je provjeren te koji će se sigurno zadržati na tržištu kako bi popratio sve potencijalne izmjene koje nam svakodnevno donose nove tehnologije.
Želim pametnu zgradu, odakle krenuti?
Pametnu zgradu moguće je realizirati i u slučaju novogradnje i u slučaju adaptacije/rekonstrukcije. Ovisno o potrebama te željenim tehničkim sustavima, postavlja se arhitektura sustava te se odabiru komunikacijski protokoli.
Ono što je potrebno kod adaptacija/renovacija, svakako uključuje zadiranje i u građevinsko-obrtničke radove.
Ukoliko ste se odlučili za pametnu zgradu te krećete u izradu projektne dokumentacije, preporuka je da se već i za Glavni projekt krene pripremati dokumentacija u tom smjeru.
Projektantima je potrebno prenijeti kako niste još definirali konačni projektni zadatak te kako još uvijek niste donijeli odluku o odabranom sustavu, te ju je potrebno projektirati univerzalno.
Time se osigurava da će projektna dokumentacija biti kvalitetna podloga za izradu ponude potencijalnih izvođača pametne zgrade.
Kada se odabiru izvođači pametne zgrade, vrlo je bitno da imate povjerenja u stručnost, kvalitetu, da iza tvrtke stoje reference te da možete iz prve ruke saznati sve prednosti i mane određenih sustava.
Financijska isplativost pametne zgrade
Pametnoj zgradi samo je nebo granica. Dakle, ovisno o uključenim tehničkim sustavima, ovisno o projektnom zadatku, no budžet može iznimno varirati.
Za prosječnu kuću novogradnje, to je budžet veći od 30 do 70 % za elektroinstalaterske radove. Na većim projektima, ti postoci su znatno manji.
O samim uštedama, vrlo je teško govoriti, kao i o isplativosti. Međutim, koliko je isplativo ulagati u pametne uređaje koje mijenjamo svakih nekoliko godina ili računalnu opremu, posebice poznatih svjetskih proizvođača?
Pametne zgrade osim što povećavaju razinu komfora, optimiziraju resurse i zapravo su nužne za ono što nam dolazi, a to je buduća napredna mreža u kojoj će biti cilj postati energetski neovisan.
Ako imate projektni zadatak pametne zgrade o kojem biste voljeli porazgovarati, slobodno mi se obratite.
Autor teksta: dr sc. Petra Mesarić, mag. ing. el. tech. inf. Ovlašteni inženjer elektrotehnike, direktorica SmartWay d.o.o.
-
Novosti4 tjedna prije
Održano predavanje “Arhitektonska baština budućnosti” u Uraniji u suradnji s Open House Zagreb
-
Novosti4 tjedna prije
Vrhunska rješenja u novom showroomu Reynaers Aluminiuma
-
Arhitektura3 tjedna prije
projekt: Jašionica – Dijalog stare arhitekture i suvremene dogradnje
-
Energetska efikasnost4 tjedna prije
Održiva organizacija događanja: kako odabrati pravu lokaciju
-
Budućnost3 tjedna prije
Iskustvo življenja u pametnoj kući/zgradi
-
Promo3 tjedna prije
illbruck I-MEMBRANE linija proizvoda
-
Arhitektura2 tjedna prije
Bezvremenska arhitektura i inovativna rješenja
-
Arhitektura1 tjedan prije
projekt: Kampus Rimac – Sinergija tehnologije, prirode i održivosti