Arhitektura
projekt: A3 Architects – Opatijski raj od drva i kamena
Zahtjev klijenta i odgovor na dizajn – glavni zahtjev naručitelja bio je osmisliti prostor koji skladno isprepliće životni stil naručitelja i neposredno okruženje, a pritom stanaru kuće pruža mogućnost nijansiranih aktivnosti obilježenih novim sjećanjem, sjećanjem na Jadransko more i mirise.
Glavni motiv projektiranja bio je da kuća bude što je moguće više odraz okoliša, omogućujući prožimanje konteksta i korisnika, terena i kuće, neposrednog okruženja i pogleda u daljinu, interijera i eksterijera, kroz funkcionalni program i dizajn.
Specifičnost kuće u odnosu na ambijent Jadrana
Padina Učke, prepoznatljiva po šumovitosti hrasta, medunca i lovora, obvezuje prostornu intervenciju na usklađivanje s postojećim stanjem autohtone vegetacije, kao i sa strmom padinom s koje se pružaju vizure prema Jadranu.
Ta ideja poštivanja mikroklime uzrokovala je da kuća svojom bazom stepenasto zaroni u teren, dok gornji volumen lebdi među drvećem, potičući tako prirodno okruženje da bude prožeto životom stanara kuće.
Glavna ideja modernističkog dizajna
Glavna ideja projektiranja kuće, čiji projekt potpisuje beogradski ured međunarodnog biroa A3 Architects, bila je u što manje koraka postići sklad s autentičnim ambijentom koji ga okružuje.
Prostorne cjeline kaskadno prate zatečeni teren, otvarajući tako mogućnost višerazinskog povezivanja s okolnim krajolikom. Proporcija kuće kao i horizontalno “razlijevanje” funkcija rezultiralo je stvaranjem lebdećeg kubusa koji svojom orijentacijom i formom naglašava horizontalnost i postaje dijelom izohipse terena.
Utjecaj okoline, klime i pripadajućeg konteksta na objekt
Nagib padine Učke, blage zime i ugodne ljetne večeri, te mali broj oblačnih dana tijekom ljeta uvjetovali su karakterističan odnos oblikovno-prostornih cjelina same kuće. Šišanjem kubusa formirani su dodatni kvaliteti prostora između vanjskog i unutarnjeg dijela kuće te je na taj način postignuta bolja kontrola utjecaja klime na život stanara.
Tretiranjem pročelja prvog kata ogledalom stvara se iluzija da je priroda “upala” u kuću u prizemlju, te je time neprekinuto dodatno istaknuta ljepota autohtonog ambijenta kojeg karakteriziraju palme, čempresi, bambusi, agave…
Specifičnosti morfologije terena, zatečeno raslinje i opatijska klima činitelji su koji su utjecali na program kuće i unutarnji raspored funkcija.
Materijali u interijeru i eksterijeru
Fasada objekta premazana je s tri različita završna premaza.
Fasada podrumske etaže obložena je grubim kamenim pločama debljine 7-10 cm. Fasada prvog kata prekrivena je ogledalom, što neposrednu okolinu čini vizualno netaknutom. Fasada drugog kata obložena je kamenim pločama debljine 3 cm.
Svi kameni zidovi su od domaćeg kamena (Plano), dok su podzidi terena od grubo klesanog kamena čija je tekstura naglašena ambijentalnim osvjetljenjem. Sav kamen koji se koristi na fasadi objekta, u prostoru bazena, na terasama, nabavlja se lokalno, kako bi se objekt što bolje uklopio u prirodni okoliš.
Podovi soba obloženi su parketom od prirodnog drveta, dok je u dnevnim prostorima korišten kameni pod koji stvara osjećaj da je korisnik cijelo vrijeme dio prirode. Stupovi u interijeru također su obloženi domaćim kamenom, dok su ograde izrađene od stakla kao kontrastnog materijala koji naglašava prisutnost kamena u interijeru.
Raspored sadržaja i programa
U prizemlju je projektiran glavni ulaz u vilu, garaža za tri automobila, tehničke prostorije, vešeraj, TV sala, sauna i fitnes sala sa izlazom na atrij sa sjeverne strane. Prvi kat je podijeljen u dvije cjeline. Jednu cjelinu čine kuhinja, kupaonica i veliki dnevni boravak iz kojeg se izlazi na veliku terasu s bazenom i garniturom za sjedenje.
U drugom dijelu nalazi se spavaća soba s kupaonicom, wc-om i radna soba koja ima izlaz na terasu – u prizemlju. Prizemlje je jednostepenim stubištem povezano s prizemljem i pristupnim prostorom lokalnoj cesti. Vanjsko uređenje sastoji se od zelenih terasa, koje se zbog terena kaskadno spuštaju prema visini prizemlja. Zasađene su travom, lokalnim grmljem i drvećem.
Drugi kat na južnom pročelju je završen u odnosu na prvi kat i prizemlje. Svojom arhitekturom čini nadstrešnicu iznad terase s bazenom u prizemlju. Na kat se dolazi jednokrakim stubištem iz dnevnog boravka u prizemlju, a sastoji se od glavne spavaće sobe, dvije dječje sobe i kupaonice. Sve prostorije povezane su uzdužnim elementom terase koji čini produžetak svih prostorija prema otvorenom prostoru s pogledom na more.
Interijer i inspiracija
Središnja tema interijera bila je izrada platforme na koju unosimo percepciju eksterijera. Inspiracija u interijeru je stara istarska kuća u kojoj su dominantni prirodni materijali, drvo i kamen, interpretirani na moderan način. Pri projektiranju se strogo vodilo računa da niti jedan element ili cjelina svojim dizajnom ne odskače od općeg ambijenta prirode unesene u interijer.
Vodeći motiv u interijeru su dugački potezi otvaranja prema prirodi i moru, tako da velike staklene površine uvode poglede u prostor. Sam interijer iskorišten je za prolazak prirode kroz interijer uvođenjem zrcalnih površina na karakterističnim mjestima.
Najveći izazovi u dizajnu i izvedbi
Najveći dizajnerski izazov bio je na uskoj i dugoj kosoj parceli pozicionirati vilu koja udovoljava programskim zahtjevima naručitelja, uz uvažavanje neposrednog okruženja.
Glavni izazov u izvođenju bio je tijekom tzv. pandemije, jer su komunikacija i građevinski radovi usporeni zbog teških uvjeta.
Specifičnost terena
Imajući u vidu da je pravac građevine jugozapad-sjeveroistok, s orijentacijom sadržaja prema moru, pristupna zona, s pripadajućom okućnicom i vrtom, prati položaj same građevine. Na taj način cjelokupna prostorna organizacija parcele prati izohipse, kaskadno se spuštajući u nagib terena. Uređenje prati kaskadno oblikovane cjeline, stvarajući nekoliko manjih ambijentalnih vegetacijskih cjelina oko vile.
Fact sheet: Villa Opatija
Ime projekta: Vila u Opatiji VMN
Autor projekta: A3 Architects
Grad: Opatija, Volosko
Država: Hrvatska
Program: stambeno
Status: realizacija
Datum početka projektiranja: 2018.
Datum završetka građenja: 2023.
Etažnost: PR+2
Kvadratura BRUTO (m2): 552
Kvadratura NETO (m2): 430
Fotografija: Ilya Ivanov
Autor teksta: arh. Petar Opačić, A3 Architects
-
Novosti7 dana ago
Održano je prvo školovanje i Stručni seminar pravilne montaže građevinske stolarije od strane Instituta ift Rosenheim
-
Promo4 tjedna ago
Evo kako svakoj kupaonici nadodati stil i klasu: TECE predstavio proizvode koji transformiraju svaku kupaonicu
-
Novosti6 dana ago
Održiva Ura: Održivost industrijskih zgrada
-
Novosti4 tjedna ago
Prva epizoda GBC Croatia podcasta u okviru projekta BuildingLife2
-
Interijer3 tjedna ago
6 trendova koji će biti aktualni u 2025. godini prema dizajnerima
-
Novosti3 tjedna ago
DANI ARHITEKATA 9.0 – save the date
-
Uncategorized2 tjedna ago
17. Dani Pasivne kuće u Hrvatskoj
-
Novosti2 tjedna ago
Pogledajte nominacije za Piranesi 2024 nagradu