Arhitektura
projekt: Kampus Rimac – Sinergija tehnologije, prirode i održivosti
Kampus Rimac spaja visoku tehnologiju s prirodnim okolišem, stvarajući dinamičan prostor koji prihvaća promjene i prilagođava se budućem razvoju, s naglaskom na održivost i integraciju tehnologije, prirode i zajednice. Integralno je zamišljen kao park s proizvodnim pogonom i uredskom zgradom maksimalno uklopljenima u planirani okoliš. Prva faza izgradnje obuhvatila je zgradu proizvodnog pogona i uređenje okoliša.
Kampus se nalazi u Svetoj Nedelji, blizu Zagreba, gdje je osiguran lak pristup s obilaznice, uz dovoljno veliko zemljište koje može zadovoljiti potrebe budućeg razvoja.
Proizvodni pogon smješten je u masivnoj zatvorenoj zgradi koja pokriva više od 75.000 četvornih metara. Brza izgradnja osigurana je industrijskom tehnologijom gradnje, koja kombinira prefabricirane armiranobetonske i čelične elemente.
Unutar zgrade integrirane su razne proizvodne funkcije, dizajnirane kako bi omogućile fleksibilnost i prilagodljivost u kratkim vremenskim okvirima. Odjeli su projektirani kao zasebne “kuće unutar kuće,” s visinama stropova od šest metara te međuprostorima za instalacije. Uz različite proizvodne i skladišne prostore, zgrada također uključuje uredski dio povezan s proizvodnjom, smješten na međukatu, osvijetljen zelenim atrijima i krovnim prozorima.
Unutarnja organizacija riješena je uspostavljanjem jasnih komunikacijskih puteva, dimenzioniranih poput ulica, koji omogućuju jednostavno kretanje i navigaciju. Uz njih se nalaze zajednički prostori kao što su sanitarni čvorovi i čajne kuhinje, osmišljeni kao unutarnje niše unutar tehnološki sterilnog krajolika.
Na križanju glavnih osi nalazi se središnji atrij, prošireni komunikacijski prostor s velikom kuhinjom i zajedničkom blagovaonicom, koja služi kao mjesto okupljanja. Uvođenje atrija omogućuje prirodno svjetlo, svježi zrak te ugodniju mikroklimu i atmosferu unutar zgrade.
Glavni oblikovni element proizvodne zgrade je kontinuirana ovojnica od profiliranog lima.
Aluminij je odabran zbog svoje lakoće i jednostavnosti postavljanja na pročelje, omogućujući potrebnu zakrivljenost na uglovima. Istovremeno, osigurava refleksiju i dematerijalizaciju masivnog proizvodnog volumena, otvarajući temu nove monumentalnosti i njezina odnosa prema okolnom prostoru.
Ovojnica zgrade djelomično je perforirana kako bi omogućila poglede prema van ili osigurala ventilaciju tehničkih prostora. Jasnoća ovojnice omogućuje prilagodbu svim dinamičnim procesima koji se odvijaju unutar zgrade.
Materijali su pažljivo odabrani kako bi se omogućila njihova ponovna upotreba i recikliranje. Za potrebe proizvodnog pogona koriste se isključivo obnovljivi izvori energije.
Budući da se očekuje da će kompleks primati više od tisuću zaposlenika i posjetitelja, jedan od ključnih aspekata dizajna je planiranje kretanja različitih tipova korisnika. Protok robe dizajniran je s učinkovitom trasom, dok se posjetitelji i kupci kreću sporije, otkrivajući različite dijelove kampusa.
Interna cesta unutar kampusa, koja inače služi za kretanje posjetitelja i robe, može se pretvoriti u trkaću stazu u posebnim prigodama.
Kada bude dovršen, Kampus će biti idealan dom za Rimac Grupu, podijeljenu između najveće svjetske kompanije za hiperautomobile – Bugatti Rimac – i dobavljača tehnologije za električna vozila, Rimac Technology. Kampus će sadržavati proizvodnju i montažu hiperautomobila, uključujući potpuno električne Nevera i Nevera R hiperautomobile, kao i postrojenja za montažu prototipova, proizvodnju kompozitnih materijala, CNC obradu, tapeciranje i najsuvremeniju lakirnicu.
Osim toga, Kampus će biti mjesto proizvodnje za tri velika automobilska baterijska projekta Rimac Technology, i više od toga. Usmjeren prema budućnosti, održiv i fokusiran na zaposlenike, Kampus savršeno odražava vrijednosti Rimac Grupe.
Credits
- Projektni tim: Saša Begović, Marko Dabrović, Tatjana Grozdanić Begović, Silvije Novak, Paula Kukuljica, Nevena Kuzmanić, Dragana Šimić, Sanja Jasika Lovrić, Duje Katić, Krunoslav Szoersen, Dora Kodrić, Ivana Marić, Domagoj Osrečak, Mia Kozina, Luka Cindrić, Roko Guberina, Marko Ramov, Jelena Prokop, Tena Knežević, Nives Krsnik Rister, Leon Lazaneo, Tamara Janjić, Tamara Paulina Pavković, Nevenka A. Krželj, Josip Babec Šuša, Viktorija Genzić, Alen Pučar, Lucija Ptiček, Monika Prinčić, Ida Ister, Tomislav Soldo, Andrej Filipović
- Suradnici projektnog tima: (Arhimetrik) Tomislav Šolto, Miljenko Zekić, Davor Vilupek, Matija Kokot, Maja Milat, Duška Jelić
Fact sheet
- Ime projekta: Rimac Campus
- Autor projekta: 3LHD
- Investitor: Rimac Technology d.o.o.
- Grad: Sveta Nedelja, Kerestinec
- Država: Hrvatska
- Program: poslovno, proizvodnja, javno, turizam, sport, krajobraz, urbanizam
- Datum projektiranja: 25. 03. 2019 – 07. 05. 2021.
- Datum početka gradnje: 08. 2021.
- Kvadratura parcele: 197.575 m2
- Kvadratura građevina (natječaj 2019.): 112.980 m2
- Kvadratura građevine (proizvodni pogon): 81.187 m2
- Tlocrt (proizvodni pogon): 76. 200 m2
- Fotografija: Jure Živković
- Status: U izgradnji
-
Promo4 tjedna prije
Kupaonska rješenja tvrtke LAUFEN objedinjuju dizajn i tehnologiju ugradnje
-
Novosti3 tjedna prije
Održano predavanje “Arhitektonska baština budućnosti” u Uraniji u suradnji s Open House Zagreb
-
Arhitektura4 tjedna prije
intervju: KORIDOR 27 – Fotografi čiji objektiv daje novu dimenziju arhitektonskim projektima
-
Novosti3 tjedna prije
Vrhunska rješenja u novom showroomu Reynaers Aluminiuma
-
Promo4 tjedna prije
Kako stilizirati novu liniju slavina GROHE Cubeo?
-
Arhitektura2 tjedna prije
projekt: Jašionica – Dijalog stare arhitekture i suvremene dogradnje
-
Energetska efikasnost3 tjedna prije
Održiva organizacija događanja: kako odabrati pravu lokaciju
-
Budućnost2 tjedna prije
Iskustvo življenja u pametnoj kući/zgradi