Connect with us

Građevina

Novo sjedište tvrtke SCHÜCO u Bielefeldu: Novi simbol održivosti, inovativnih fasada i najava nove ere u svijetu rada

Objavljeno

on

Sjedište tvrtke Schüco International KG imenom Schüco One, prva je zgrada u svijetu koja je dobila sva tri certifikata održivosti DGNB, LEED i BREEAM oznake.

Poslovnu zgradu dinamičnog dizajna osmislila je kopenhagenska arhitektonska tvrtka 3XN. Njegov fasadni sustav usmjeren budućnosti pokazuje što je danas tehnički moguće i kako se mogu kombinirati najviše razine dizajna, funkcionalnosti i održivosti.

Društveno odgovorno ponašanje kroz održivost usmjereno na budućnost bitan je dio filozofije tvrtke Schüco International KG. Provjereni Schüco sustavi idealni su za najbolje moguće ocjene u certificiranju zgrada. Otporni materijali, nisko održavanje i mali broj zamjenjivih potrošnih dijelova osiguravaju trajnost Schüco sustava i stoga postavljaju ekonomsku osnovu za održive zgrade. S aspekta ekologije Schüco sustavi osvajaju bodove zbog svoje energetske učinkovitosti izvanrednih svojstava recikliranja i jednostavnosti korištenja. Investitori i građevinski konzultanti sve češće traže certifikate (vodećih na tržištu) za građenje: DGNB, LEED i BREEAM – posebno za poslovne zgrade. Važna osnova za to su prikladni sustavi proizvoda s potrebnom dokumentacijom i dokazom o cjelovitom projektiranju i vrednovanju zgrade.

Koncept održivosti dominirao je od samog početka projektiranja zgrade i značajno utjecao na njezin dizajn. Različiti zahtjevi morali su se kombinirati zajedno i razviti koherentan dizajn koji pokriva sve kriterije održivosti. Posebna pozornost bila je posvećena odabiru materijala. Svaki materijal korišten u zgradi ispitan je i odobren na isti način kao i ugrađeni proizvodi. Da bi se ugradili u Schüco One, materijali su se morali naknadno reciklirati i imati dobre vrijednosti emisije. Ovi napori prema održivom dizajnu zgrade, radu koji štedi energiju i zdravoj radnoj okolini u konačnici su nagrađeni od strane DGNB, LEED i BREEAM – tri međunarodno priznata sustava certificiranja za održivu gradnju.

Schüco One dobio je dvije najprestižnije nagrade DGNB-a (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen): platinastu nagradu za održivost i dijamantnu nagradu za kulturnu i dizajnersku kvalitetu.

DGNB je neprofitna organizacija koja promiče izgrađeni okoliš okrenut budućnosti. Njegov cilj je transformirati građevinsku industriju i industriju nekretnina, vodeći je prema odgovarajućem razumijevanju kvalitete kao temelja za odgovornu, održivu trgovinu. DGNB certifikat se smatra najzahtjevnijim sustavom certificiranja na svijetu. Projekt je dobio platinastu nagradu, što je najviša razina nagrade kao i DGNB dijamantna nagrada za izniman dizajn i kulturnu kvalitetu. To pokazuje visoke zahtjeve održivosti u kojem je planirano i izgrađeno novo sjedište tvrtke Schüco.

Od najrasprostranjenijeg sustava certificiranja za održivu gradnju u cijelom svijetu LEED sustava (Leadership in Energy and Environmental Design) kojeg je razvio U.S. Green Building Council, Schüco One je dobio najviši LEED platinasti certifikat – za provedbu kriterija održivosti u kategorijama Lokacija i transport, Učinkovitost resursa, Energija i atmosfera, Kvaliteta unutarnjeg okoliša, Inovacija i Materijali.

BREEAM certifikat (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) je sustav procjene ekoloških i sociokulturnih aspekata održivosti za zgrade, izvorno razvijen u Ujedinjenom Kraljevstvu. U sklopu sveobuhvatne procjene Schüco One razmatrani su različiti kriteriji uključujući: potrošnju energije i vode, način gradnje i materijala te ekološki utjecaj zgrade na okoliš, i time osvojena njihova prestižna excellent BREEAM oznaka.

Od samog početka projektiranja Schüco One zgrade pristupilo se i pitanju klimatskih promjena. Inspirirani Cradle to Cradle, stvoreno je izuzetno rješenje koje pokazuje kako se dobra arhitektura i holistički koncept održivosti mogu spojiti, a dokaz tome je i cijeli fasadni sustav zgrade koji ima Cradle to Cradle certifikat (C2C).

Korištenje C2C-certificiranih materijala i proizvoda osigurava da zgrada bude vrijedna i nakon što dosegne kraj svog vijeka trajanja, budući da se njezine komponente mogu vratiti u ciklus tehničkog materijala. Na taj način se podržava kružno gospodarstvo i smanjuje količina otpada na odlagalištima.

visoka zgrada sa staklenom fasadom i biljnim svijetom
Schüco One zelena fasada/ Fotograf: Stefan Brückner Prava korištenja: Schüco International KG

Lako održavanje, učinkovite građevinske usluge i ventilacijska tehnologija

Inovativni energetski koncept Schüco One također igra svoju ulogu u certificiranju. Usluge zgrade koje zahtijevaju malo održavanja trebale bi osigurati energetski učinkovit rad zgrade. Potrebe za grijanjem Schüco One prvenstveno pokriva mrežu daljinskog grijanja, ali dostupna je i geotermalna dizalica topline. Zgrada se ventilira pomoću potisnog ventilacijskog sustava s integriranim povratom topline. Zaposlenici također mogu sami otvoriti ili zatvoriti prozore prema potrebi. Prirodno prozračivanje pomoću ručnog prozračivanja prozora stoga je moguće na svim katovima i u gotovo svim radnim prostorima.

Visoko učinkovita ovojnica zgrade

Osobito fasadna konstrukcija, koju je po narudžbi izradio Schüco Engineering, igra ključnu ulogu u održivosti zgrade. Kombinira estetske kvalitete s tehničkim karakteristikama Schüco sustava. Ovojnica prizemlja prozirna je sa svih strana i izgleda kao stakleno postolje na čijem se vrhu nalazi složena skulptura. Gornjih šest katova sastoji se od naizmjeničnih prozirnih i neprozirnih jedinica stvarajući dinamičan izgled. Fasada se sklapa i rasklapa poput harmonike.

Ova struktura ne samo da izgleda zapanjujuće, već također sprječava pregrijavanje prostorija u unutrašnjosti. Ipak, fasada još uvijek dopušta da unutrašnjost bude preplavljena dnevnim svjetlom. Isto vrijedi i za stakleni krov iznad središnjeg atrija za koji je korištena dogradna konstrukcija Schüco AOC s mehatroničkim sustavom krovnih prozora. Zaštitu od sunca pruža elektrokromatski SageGlass; kada je jako sunčano, staklo potamni i ograniči dobivanje sunčeve topline, ali ostaje cijelo vrijeme prozirno, pružajući nesmetan pogled na nebo.

Presavijeni dizajn glavne fasade Schüco One podsjeća na harmoniku i stvara uzbudljive vizualne efekte. Fasada je projektirana kao specijalna konstrukcija osnovne dubine 90 mm na bazi prozorskog sustava Schüco AWS 75.SI+.

visoka zgrada sa zakrivljenim staklenim pročeljem
Harmonika dizajn glavne fasade Schüco One / Fotograf: Stefan Brückner Prava korištenja: Schüco International KG

Inovativni karakter glavnog pročelja

Fasada spaja estetiku s inovativnom tehnologijom u kompaktan oblik. Njegovu složenu geometriju omogućile su samo digitalno kontrolirane metode proizvodnje, koje su dodatno olakšale projektiranje zgrade temeljeno na BIM-u. Visoki stupanj montaže fasade osigurao je da se ona može postaviti u predviđenom roku. Glavna fasada sa svojih šest gornjih etaža temelji se na prozorskom sustavu Schüco AWS 75.SI+. Fasada je projektirana kao posebna konstrukcija s osnovnom dubinom od 90 mm i postiže željenu U-vrijednost od 1,0 W/(m²K).

Naizmjenične fiksne ostakljene jedinice, bočno obješeni prozori s ograničenjima i čvrste ploče daju pročelju svojevrsni C-ritam, kao i njegov oblik. Električna upravljanja i sustavno integrirana Schüco Integralmaster zaštita od blještanja osigurava da radni prostori ostanu bez blještanja u skladu sa smjernicama za radna mjesta. Vanjska Schüco CSB sjenila na valjcima osiguravaju hladovinu u unutrašnjosti od prvog do šestog kata te na dijelovima prizemlja. Njegova vodilica skrivena je u profile i jasan pogled na otvoreno zajamčen je u svakom trenutku – čak i kada su rolete potpuno spuštene. Izlazi na terase projektirani su s prozorskim vratima AWS 90 kao i posebnom konstrukcijom. Transparentno postolje u prizemlju sastoji se od različitih Schüco fasadnih sustava. FWS 50 mullion/transcom fasada s visokim svojstvima toplinske izolacije korištena je u zakrivljenim područjima kao i ispred prostorija na istočnoj strani, dok je FWS 35 PD Panorama Design fasada korištena na ravnim površinama uz glavni ulaz. Električno upravljane komponente u fasadi centralno su kontrolirane, ali zaposlenici mogu njima upravljati ručno u bilo kojem trenutku.

visoka zgrada sa staklenom fasadom i prilazom
Schüco One fasada/ Fotograf: Stefan Brückner Prava korištenja: Schüco International KG

Zelena fasada

U ulaznom prostoru u prizemlju, dio zelene fasade čini prijelazni prostor između Schüco One i postojeće zgrade, koja je bila nekadašnje sjedište tvrtke. Zelena fasada naglašava održivu prirodu ovog građevinskog projekta. Korišteno je sustavno rješenje Schüco Green Façade u kojem se biljke ukorjenjuju i rastu u materijalu na bazi flisa ispunjenog supstratom. Ovakve zelene fasade čiste zrak, doprinose pozitivnoj mikro i makro klimi te promiču biološku raznolikost.

U skladu prema svemu navedenom dokaz je da je SCHÜCO ONE održiva prema svim razinama.

Ova dinamično oblikovana poslovna zgrada sa svojim fasadnim sustavima usmjerenim budućnosti pokazuje da se najviši zahtjevi u pogledu dizajna, funkcionalnosti i održivosti mogu savršeno kombinirati.

ODRŽIVOST NIJE TREND, VEĆ STAV!

alu konig stahl logo

ALU KÖNIG STAHL d.o.o.
Strojarska cesta 22
10000 Zagreb, Hrvatska
www.alukoenigstahl.hr

Popularno